Niespodzianek już raczej nie będzie. Na liście firm, w których państwo w ciągu najbliższych czterech lat nie zamierza pozbywać się udziałów, znalazło się 25 przedsiębiorstw plus spółki medialne: TVP i Polskie Radio – wynika z informacji „Rz”. Większość tych firm, jak PSE-Operator, PGNiG, Lotos, Orlen, KGHM, Gaz System, Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Naftoport, była już wcześniej wymieniana w tym kontekście przez przedstawicieli resortu skarbu.
Na listę, która razem z czteroletnim planem prywatyzacji na lata 2008 – 2011 czeka na podpis ministra, trafiły też: Agencja Rozwoju Przemysłu, Bumar, Totalizator Sportowy, Polska Agencja Prasowa, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, PKP Polskie Linie Kolejowe, kopalnie Wieliczka i Solino, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego, Polski Rejestr Statków, porty morskie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku.
To wykaz o jedną trzecią krótszy od przygotowanego przez Ministerstwo Skarbu pod rządami PiS. Wtedy lista liczyła w sumie 77 spółek – zniknęły z niej m.in.: PKO BP, PZU, Polski Holding Farmaceutyczny, Krajowa Spółka Cukrowa, Kompania Węglowa, LOT i uzdrowiska.
Joanna Schmid, wiceminister Skarbu Państwa
Rz: Kiedy poznamy czteroletni plan prywatyzacji i dlaczego ministerstwo jeszcze go nie ogłosiło?