Już 10 września w Tarnowie minister skarbu ma zaprezentować strategię dla spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej. Do grupy tej zaliczają się: Zakłady Azotowe w Puławach, Tarnowie i Kędzierzynie, Zakłady Chemiczne Police, Organika-Sarzyna i Zachem.

Dwie ostatnie z wymienionych firm należą już do grupy chemicznej Ciech, która kupiła je pod koniec 2006 roku. Obecnie generują ponad 40 proc. jej przychodów. To niejedyne doświadczenia spółki związane z przejęciami i integrowaniem kupionych podmiotów z grupą. Ma ona na koncie również przejęcie fabryk sody w Rumunii i Niemczech. I to te doświadczenia zdaniem analityków dają Ciechowi uprzywilejowaną pozycję w walce o przejęcia kolejnych spółek od Skarbu Państwa.

Grzegorz Cioch z Roland Berger Strategy Consultants nie spodziewa się zainteresowania polskimi spółkami chemicznymi ze strony dużych graczy zachodnich. – O rozwoju przez akwizycje mówią też Puławy, ale jeszcze nie udało im się przejąć żadnej firmy, a Ciech przeprowadził już z powodzeniem kilka akwizycji – wyjaśnia.