Kulczyk Investment House odkupił 17,9 mln akcji od Ospraie, nowojorskiego funduszu inwestycyjnego, płacąc za nie 9 mln euro. Mając 13,2 proc. udziałów, został największym inwestorem Aurelian Oil & Gas.
Spółka może wydobywać gaz w Rumunii, ma także koncesje poszukiwawcze w Polsce, Bułgarii i na Słowacji. Aurelian Oil & Gas zapowiada, że już w 2011 r. może uruchomić wydobycie gazu ze złoża Siekierki pod Poznaniem. Firma zapewnia, że „występowanie gazu potwierdził test przeprowadzony w wierceniu pionowym na terenie gminy Kostrzyń, poza tym analizowane są badania sejsmiczne, by określić lokalizację dalszych, komercyjnych odwiertów”.
Aurelian powołuje się na raport niezależnego audytora – RPS Energy, z którego wynika, że „po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych w 2013 r. wydobycie ze złoża Siekierki szacuje się na 700 mln m sześc. rocznie”. Dla porównania – największa krajowa firma w branży PGNiG pozyskuje rocznie ok. 4,3 mld m sześc. gazu z krajowych złóż. Gdyby zapowiedzi Aurelian Oil & Gas się sprawdziły, stałby się on drugim po państwowej firmie producentem gazu w Polsce. Analitycy podchodzą jednak do tych planów ostrożnie.
– Taka ilość surowca oznacza, że dzienna produkcja wynosiłaby ok. 2 mln m sześc., a żadne z eksploatowanych obecnie krajowych złóż nie daje takich możliwości – mówi jeden z ekspertów rynku gazowego chcący zachować anonimowość.
Aurelian Oil & Gas, który jest notowany na londyńskim rynku AIM, szacuje, że złoże będzie eksploatowane przez 15 lat. W 2007 r. zużycie gazu w Polsce wyniosło 13,7 mld m sześc., z czego 31,3 proc. PGNiG pokryło z krajowego wydobycia.