– W tym roku różne urzędy przeprowadziły już ponad 80 kontroli w naszej firmie. Zabezpieczanie danych i dokumentów to rutynowe działanie podczas takich działań – powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej dyr. Maciej Rogalski z Telekomunikacji Polskiej w odpowiedzi na wczorajszy tekst „Rzeczpospolitej”.
Pisaliśmy w nim o kontroli przeprowadzonej w biurach TP przez urzędników europejskiego urzędu antymonopolowego oraz polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. TP twierdziła wczoraj, że w nalocie na biuro nie brała udziału prokuratura ani pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Jeszcze dzień wcześniej, w trakcie zbierania materiałów do tekstu, Telekomunikacja nie chciała udzielić nam żadnych wyjaśnień ani zająć stanowiska w sprawie kontroli.
Cytowana przez agencję PAP prezes Anna Streżyńska mówiła, że UKE nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat postępowania. Urzędy antymonopolowe prowadzą postępowanie wyjaśniające w sprawie, czy Telekomunikacja Polska nie dyskryminuje konkurentów, jeżeli chodzi o warunki dostępu do własnej sieci. Konkurenci podnoszą, że PTK Centertel, operator sieci Orange i spółka zależna TP, sprzedaje Internet podejrzanie tanio. Od początku roku Orange bardzo skutecznie konkuruje z nimi na internetowym rynku, oferując bardzo niskie ceny usług. Orange korzysta z sieci TP, podobnie jak Netia czy PTC. Urzędy antymonopolowe rozpoczęły działanie na wniosek właśnie tych dwóch operatorów.
– Złożyliśmy taki wniosek i nadal podtrzymujemy nasze argumenty. Wobec cen usług pod marką Orange nie możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób można pokryć koszty ich świadczenia. Wiemy, że PTK Centertel, operator Orange, rozlicza z TP podstawowe opłaty na takich samych zasadach jak my, ale poprosiliśmy UOKiK o sprawdzenie, czy nie korzysta z lepszych warunków na innych polach międzyoperatorskiej współpracy. Poza tym chcielibyśmy wiedzieć, czy nie jest to przykładem wspólnej polityki cen wewnątrz grupy TP, w ramach której tanie usługi pod marką Orange subsydiuje sporo droższa Neostrada – mówi Mirosław Godlewski, prezes zarządu Netii.