29 lipca Minister Skarbu Państwa - 100-proc. akcjonariusz spółki - podwyższył jej kapitał o niemal 300 mln zł poprzez wniesienie 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej oraz 42,1 proc. udziałów Elektrociepłowni EC Nowa w Dąbrowie Górniczej.

Głównym przedmiotem działalności PEC w Dąbrowie Górniczej jest dystrybucja, dostawa ciepła (pary wodnej i gorącej wody) oraz produkcja ciepła dla odbiorców na terenie kilkunastu gmin Śląska i Zagłębia.

Elektrociepłownia EC Nowa w Dąbrowie Górniczej produkuje tzw. dmuch wielkopiecowy, sprężone powietrze, energię elektryczną, parę technologiczną, ciepło grzewcze, ciepłą wodę, wodę zdemineralizowaną, zmiękczoną oraz obiegową - głównie dla ArcelorMittal.

- Przejęcia te są zgodne z naszą strategią korporacyjną na lata 2008-2012 z perspektywą do roku 2020 oraz strategią dla sektora ciepłowniczego na Śląsku, która powstała w Ministerstwie Skarbu Państwa w 2007 r. Dokumenty te zakładają, że rozwój rynku energii cieplnej na Śląsku będzie odbywał się głównie w oparciu o koncentrację istniejącego już w Grupie Tauron potencjału oraz dalsze zintegrowanie podmiotów należących do Skarbu Państwa. Skupienie wytwórców i dystrybutorów ciepła w jednej strukturze pozwala na wzrost wartości tych aktywów, a przede wszystkim na efektywniejsze prowadzenie działalności - poinformował Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, dysponującym kapitałem ok. 13,7 mld zł. Grupa w 2010 r. ma być prywatyzowana, ale z zachowaniem pakietu kontrolnego skarbu państwa (choć jeszcze do wczoraj resort skarbu nie wykluczał prywatyzacji przez inwestora strategicznego).