Rada Gminy Lubin zdecydowała o referendum na nadzwyczajnej sesji 29 lipca. Głosowanie odbędzie się także w gminach sąsiednich. Treść pytania referendum brzmi: Czy jesteś za budową na terenie Gminy Lubin kopalni odkrywkowej węgla brunatnego?
Problem dotyczy budowy na terenie sześciu gmin (Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i częściowo gminy Prochowice) odkrywkowej kopalni węgla kamiennego (złoże „Legnica”), w ramach opracowywanej obecnie „Polityki Energetycznej Polski do 2030 r.” „...Aby nasz wspólny głos, głos kilkudziesięciu tysięcy osób zagrożonych wysiedleniem lub perspektywą wegetacji obok kopalnianego wyrobiska został uwzględniony i wysłuchany” – piszą o motywach referendum włodarze gminy w liście do prof. Michała Kuleszy, współtwórcy reformy samorządowej.
- Bardzo nas uspokojono 7 stycznia w Ministerstwie Gospodarki, gdzie byliśmy na spotkaniu z rządem, gdzie przedstawiliśmy dane, rzetelne dane które ministerstwo otrzymało dopiero od nas. – Ci mieszkańcy już raz przechodzili dramat wysiedleń, wiedzą jak to wygląda, nie chcą tego na nowo przeżywać – mówi Irena Rogowska, wójt gminy wiejskiej Lubin oficjalnemu portalowi gminy.
- Dlatego zostaliśmy zapewnieni, że konsultacje zostaną przeprowadzone. Rogowska twierdzi, że 31 maja przez przypadek odkryła, że właśnie dobiegają końca.