Załoga Polskiej Grupy Energetycznej zdecydowana na strajk

W niektórych zakładach holdingu poparcie dla protestu wyraziło 99 proc. biorących udział w referendum

Publikacja: 22.08.2009 01:45

W największej w całej branży Polskiej Grupie Energetycznej dobiegają końca referenda strajkowe, które ruszyły na początku sierpnia. Jak dowiedziała się „Rz”, za protestem opowiedziała się bardzo duża część załóg. Przykładem może być Kopalnia Węgla Kamiennego w Turowie. Udział w referendum strajkowym wzięło tam prawie dwie trzecie pracowników. Ponad 99 proc. z nich poparło strajk.

[wyimek]38,8 proc. wynosi udział PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce[/wyimek]

Związki zdecydowały się na przeprowadzenie referendów w większości spółek PGE, których jest w sumie ponad 200. Zatrudniają one łącznie ponad 46 tys. osób. Powodem rozpoczęcia procedury strajkowej są plany zarządu PGE, który chce konsolidować zależne spółki.

Strategia PGE zakłada, że ze skomplikowanego holdingu grupa przekształci się w strukturę składającą się z sześciu koncernów. Trzy będą się zajmowały energetyką (konwencjonalną, atomową i odnawialną). Trzy pozostałe zajmą się rynkiem hurtowym, dystrybucją i sprzedażą detaliczną energii.

Władze grupy liczą, że dzięki wewnętrznej integracji grupa będzie działać sprawniej i taniej. Związkowcy twierdzą, że oszczędności odbiją się także na nich. Niepokój pracowników budzi też to, czy w wyniku konsolidacji nie stracą na konwersji akcji pracowniczych istniejących dziś spółek na walory spółki matki.

Wątpliwości organizacji związkowych podzielają niektóre samorządy. Chodzi o to, że w trakcie konsolidacji duża część spółek utraci osobowość prawną. Władze lokalne boją się, że stracą w ten sposób przychody z podatków płaconych przez te spółki.

Związkowcy zamierzają wkrótce zażądać od władz PGE i Ministerstwa Skarbu Państwa oficjalnych gwarancji, że wszystkie układy zbiorowe i porozumienia na poziomie spółek córek będą ważne tak długo, aż wynegocjowane zostanie generalne porozumienie dla całej grupy.

Rzecznik PGE Jacek Strzałkowski wyjaśnia, że na przełomie sierpnia i września rozpoczną się formalne konsultacje z pracownikami. Zaznacza jednak, że od samego pomysłu integracji władze PGE odstępować nie zamierzają.

Biznes
Przenieśli produkcję z Polski do Niemiec i Rumunii. Grupowe zwolnienia na Pomorzu
Biznes
Państwowa agencja chce przejąć dawną spółkę Marka Falenty
Biznes
Totalizator Sportowy ma nowego prezesa. Została nim była podsekretarz stanu w MSZ
Biznes
Polski potentat meblarski rozważa przejęcia za granicą. Kto jest na celowniku?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Jak wzrost wydatków na zbrojenia wpłynie na gospodarkę?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego