Umowa obu firm, której podpisanie zostanie ogłoszone w poniedziałek, to pierwsza na polskim rynku próba dotarcia do klientów, którzy do tej pory o pożyczkach w Internecie słyszeli tylko w mediach lub wcale.

– Zdajemy sobie sprawę, że wielu klientów może czuć niepewność. Pożyczki internetowe to wciąż nowość – przyznaje Piotr Miselis, prezes zarządu legnickiego operatora finansowego Euro- Finanse. Pożyczki tzw. społecznościowe, zwane też bezpośrednimi, działają na podobnej zasadzie jak aukcje internetowe. Serwis pożyczkowy jest platformą, która kojarzy ze sobą internautę, który chce pożyczyć pieniądze, z tym, który ich potrzebuje.

Smava i Euro Finanse chcą przekonać klientów liczbami. – Oprocentowanie najdroższej pożyczki w Smava.pl to ok. 20 proc. W bankach może ono sięgać nawet 49 proc. w przypadku kredytów krótkoterminowych – mówi Miselis. Prowizja spółki to od 5 do 12 proc., w zależności do wartości pożyczki. Sprzedażą kredytów Smava poza Internetem zajmie się ponad 450 doradców Euro Finanse. – Widzimy duży potencjał w idei pożyczek społecznościowych – komentuje prezes firmy.

Smava.pl, podobnie jak konkurencyjne Finansowo.pl czy Kokos.pl, celuje głównie w drobnych klientów, poszukujących 3-5 tys. zł kredytu (średnia wysokość pożyczki udzielanej w Smava.pl to 3,8 tys. zł). Przemysław Mościcki, prezes zarządu Smava.pl, nie zdradza ilu nie- internetowych klientów chce pozyskać spółka.

– Rozmawiamy z kolejnymi brokerami kredytowymi, chcemy, by włączyli nasze produkty do swojej oferty – mówi. Klient Euro Finanse, który zdecyduje się na pożyczkę w Smava.pl, będzie musiał zarejestrować się w serwisie. – Nasi konsultanci, którzy przeprowadzą klienta przez procedurę, jednocześnie zweryfikują jego wiarygodność finansową – dodaje Piotr Miselis.

Pożyczki internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Wartość kredytów udzielonych w Kokos.pl., Finansowo.pl i Smava.pl przekroczyła sumę 27 mln zł. Serwis Kokos.pl w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotował 14-krotne zwiększenie obrotów. Branży nie zaszkodziły nawet pogłoski o upadłości Monetto.pl, pierwszego w Polsce serwisu oferującego pożyczki bezpośrednie.

Wszystkie serwisy tej branży zapewniają, że ryzyko jest minimalne. Kokos.pl sprawdza dane kredytobiorcy w Krajowym Rejestrze Długów, Europejskim Rejestrze Informacji Finansowej, Związku Banków Polskich i InfoMonitorze. Smava.pl idzie jeszcze dalej – zaświadczenia o dochodach są weryfikowane bezpośrednio u pracodawcy klienta.

Dodatkowo, jeśli klient przeznacza na spłatę bieżących kredytów więcej niż 67 proc. miesięcznych dochodów, założenie konta w Smava.pl jest niemożliwe.

Smava.pl jest polskim oddziałem niemieckiego Smava.de. Za naszą zachodnią granicą przedsięwzięcie wystartowało w 2007 r. 8 mln euro na start serwisu wyłożyli inwestorzy Venture Capital. Od chwili startu niemiecka Smava przyniosła już 17 mln euro zysku.

Autopromocja
BLACK WEEKEND

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ