Umowa obu firm, której podpisanie zostanie ogłoszone w poniedziałek, to pierwsza na polskim rynku próba dotarcia do klientów, którzy do tej pory o pożyczkach w Internecie słyszeli tylko w mediach lub wcale.

– Zdajemy sobie sprawę, że wielu klientów może czuć niepewność. Pożyczki internetowe to wciąż nowość – przyznaje Piotr Miselis, prezes zarządu legnickiego operatora finansowego Euro- Finanse. Pożyczki tzw. społecznościowe, zwane też bezpośrednimi, działają na podobnej zasadzie jak aukcje internetowe. Serwis pożyczkowy jest platformą, która kojarzy ze sobą internautę, który chce pożyczyć pieniądze, z tym, który ich potrzebuje.

Smava i Euro Finanse chcą przekonać klientów liczbami. – Oprocentowanie najdroższej pożyczki w Smava.pl to ok. 20 proc. W bankach może ono sięgać nawet 49 proc. w przypadku kredytów krótkoterminowych – mówi Miselis. Prowizja spółki to od 5 do 12 proc., w zależności do wartości pożyczki. Sprzedażą kredytów Smava poza Internetem zajmie się ponad 450 doradców Euro Finanse. – Widzimy duży potencjał w idei pożyczek społecznościowych – komentuje prezes firmy.

Smava.pl, podobnie jak konkurencyjne Finansowo.pl czy Kokos.pl, celuje głównie w drobnych klientów, poszukujących 3-5 tys. zł kredytu (średnia wysokość pożyczki udzielanej w Smava.pl to 3,8 tys. zł). Przemysław Mościcki, prezes zarządu Smava.pl, nie zdradza ilu nie- internetowych klientów chce pozyskać spółka.

– Rozmawiamy z kolejnymi brokerami kredytowymi, chcemy, by włączyli nasze produkty do swojej oferty – mówi. Klient Euro Finanse, który zdecyduje się na pożyczkę w Smava.pl, będzie musiał zarejestrować się w serwisie. – Nasi konsultanci, którzy przeprowadzą klienta przez procedurę, jednocześnie zweryfikują jego wiarygodność finansową – dodaje Piotr Miselis.

Pożyczki internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Wartość kredytów udzielonych w Kokos.pl., Finansowo.pl i Smava.pl przekroczyła sumę 27 mln zł. Serwis Kokos.pl w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotował 14-krotne zwiększenie obrotów. Branży nie zaszkodziły nawet pogłoski o upadłości Monetto.pl, pierwszego w Polsce serwisu oferującego pożyczki bezpośrednie.

Wszystkie serwisy tej branży zapewniają, że ryzyko jest minimalne. Kokos.pl sprawdza dane kredytobiorcy w Krajowym Rejestrze Długów, Europejskim Rejestrze Informacji Finansowej, Związku Banków Polskich i InfoMonitorze. Smava.pl idzie jeszcze dalej – zaświadczenia o dochodach są weryfikowane bezpośrednio u pracodawcy klienta.

Dodatkowo, jeśli klient przeznacza na spłatę bieżących kredytów więcej niż 67 proc. miesięcznych dochodów, założenie konta w Smava.pl jest niemożliwe.

Smava.pl jest polskim oddziałem niemieckiego Smava.de. Za naszą zachodnią granicą przedsięwzięcie wystartowało w 2007 r. 8 mln euro na start serwisu wyłożyli inwestorzy Venture Capital. Od chwili startu niemiecka Smava przyniosła już 17 mln euro zysku.

Autopromocja
Nowy numer już w sprzedaży

Skąd się wzięły igrzyska rzymskie?

ZAMÓW