Ford tracił na świecie w IV kwartale

Ford zmniejszył w IV kwartale zysk operacyjny, bo w ostatnich 3 miesiącach roku poniósł straty wszędzie na świecie, poza Ameryką Płn. A twardy brexit będzie go kosztować 800 mln dolarów.

Aktualizacja: 24.01.2019 16:18 Publikacja: 24.01.2019 16:12

Ford tracił na świecie w IV kwartale

Foto: Bloomberg

- Nie był to rok, z którego możemy cieszyć się, a IV kwartał był kontynuacją tej tendencji - podsumował dyrektor finansowy drugiego w Stanach koncernu samochodowego, Bob Shanks, cytowany przez Reutera.

W IV kwartale Ford poniósł stratę netto 116 mln dolarów (102 mln euro) wobec zysku 2,5 mld rok wcześniej. Marża operacyjna zmalała do 3,5 proc. z 4,9 proc. W Ameryce Płn. zysk wyniósł 2 mld dolarów, ale we wszystkich innych dużych regionach pojawiły się straty operacyjne, zaczynając od Azji, gdzie doszły do 381 mln dolarów z powodu m.in. spadku sprzedaży w Chinach.

W 2018 r. Ford poniósł łączne dodatkowe koszty 3,3 mld dolarów z powodu wyższych ceł na stal i aluminium oraz cen surowców, odczuł też niekorzystne kursy walut i akcje przywoławcze pojazdów z wadliwymi poduszkami Takaty.

Na koniec roku miał 23,1 mld dolarów wolnej gotówki, wcześniej ogłosił, że będzie nadal prowadzić działalność w Europie (choć chce ją zmniejszyć) i w RPA, zakłada, że straty w Chinach zmaleją. Prezes Jim Hackett obiecał analitykom, że nie będą musieli długo czekać na plan reorganizacji Forda w RPA.

Przedstawiona w ubiegłym tygodniu prognoza na 2019 r. jest gorsza z powodu wyższych ceł i kosztów zakupu surowców oraz niepewności co do warunków brexitu. Według kanału Sky News, który powołał się na wewnętrzne wyliczenia w koncernie, rozstanie W. Brytanii z Unią bez umowy będzie kosztować Forda w bieżącym roku 800 mln dolarów. Koncern ma na Wyspach 2 fabryki silników i montownię aut w Kolonii, z której co trzeci pojazd trafia na brytyjski rynek.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Jest nowa szefowa PARP. "Agencja trafia w najlepsze ręce"
Biznes
USA chcą złagodzenia ograniczeń dotyczących marihuany
Biznes
Wielka Brytania wreszcie ma pierwszego „muzycznego miliardera"
Biznes
Lada dzień do Poczty Polskiej wpłynie wielki przelew. Uratuje molocha?
Biznes
Warto mieć zielone miasto