Wielkopolska grupa PBG wystartuje wspólnie z Alstomem w przetargu na budowę nowego bloku w Elektrowni Kozienice – wynika z informacji „Rz”.

Jacek Krzyżaniak, rzecznik prasowy PBG, potwierdza, że spółka znalazła partnera, z którym zamierza walczyć o zlecenia energetyczne w Polsce i za granicą. – W ciągu dwóch lat planujemy wystartować w Polsce w przetargach o łącznej wartości około 20 mld zł. Mamy też propozycję wspólnego startu w dwóch przetargach w Bułgarii oraz w jednym na Węgrzech – mówi. Nie chce jednak wyjawić nazwy kontrahenta. Wczoraj nie udało nam się uzyskać komentarza w tej sprawie od przedstawicieli Alstomu.

Gdyby PBG nawiązało współpracę z globalnym koncernem, to znacznie wzrosłyby jego szanse na zlecenie, którego wartość wstępnie oszacowano na około 6,3 mld zł. Znalazłoby się bowiem w jednym konsorcjum z firmą, z którą rywalizuje w szacowanym na około 10 mld zł przetargu na budowę dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole (w skład trzeciego dopuszczonego do składania wstępnych ofert konsorcjum wchodzą Polimex-Mostostal, Rafako i Mostostal Warszawa).

Konrad Księżopolski, analityk Wood & Company, ocenia, że gdyby PBG planowało starty w przetargach energetycznych z Alstomem, to zdecydowanie zwiększyłby się potencjał polskiej grupy w tym sektorze.

– Historycznie PBG nie miało zbyt dużych kompetencji na rynku energetycznym. Większość firm budowlanych chce na nim działać ze względu na skalę inwestycji oraz marże. Sposobem na zwiększenie prawdopodobieństwa wygranej w przetargach są zatem przejęcia działających w tym segmencie podmiotów oraz nawiązywanie współpracy z bardziej doświadczonymi firmami – podkreśla Księżopolski. – Biorąc pod uwagę wielkość partnera, należy się spodziewać, że PBG będzie raczej jego podwykonawcą – dodaje.

Wcześniej o podpisaniu wstępnego porozumienia z zagranicznym partnerem informował Budimex. Jego nazwy wciąż jednak nie ujawnił. Firmy zamierzają startować wspólnie w przetargach na budowę elektrowni gazowych o wartości około 500 – 600 mln euro. Są też zainteresowane elektrowniami na biomasę.