– Jakiś czas temu panowało przekonanie, że wszystko: dane czy kopie bezpieczeństwa trzeba mieć u siebie, w firmie. To się zmienia – mówi „Rz” Andrzej Bendig, prezes zarządu firmy Unizeto Technologies. Spółka, znana przede wszystkim jako tzw. centrum certyfikacyjne, czyli jeden z niewielu obok Mennicy Państwowej podmiotów, które wydają w Polsce podpisy elektroniczne, sama korzysta na nowym trendzie. Unizeto świadczy bowiem w tym modelu usługi fakturowania. Jednym z największych klientów jest m.in. operator komórkowy Play.
Jak wyjaśnia prezes Bendig, oferowanie przez coraz większą liczbę firm usługi w modelu outsourcingowym to nic innego jak dzielenie się unikalnymi kompetencjami, co pozwala uzyskać dodatkowe i zróżnicowane przychody. Dla wielu firm sektora MSP koszt zatrudnienia i utrzymania własnego działu IT jest nieadekwatny do rzeczywistych potrzeb.
Na podobnej zasadzie działa także Aster Biznes, powołany przez firmę Aster, do niedawna będącą głównie operatorem telewizji kablowej oferującym także dostęp do Internetu i telefonię. Dziś Aster Biznes korzysta z potencjału swojej pojemnej infrastruktury światłowodowej i oferuje n.p. mniejszym, lokalnym operatorom telekomunikacyjnym usługi głosowe, backup internetowy i inne, bardziej wyrafinowane funkcje.
[srodtytul]Taniej w internetowej chmurze[/srodtytul]
Na rozszerzenie portfolio o outsourcing informatyczny zdecydowała się także wrocławska grupa kapitałowa Impel SA. Usługi IT będzie świadczyć dawny dział informatyczny grupy, wcześniej działający tylko na potrzeby wewnętrzne. Zarząd Impelu ocenia, że krajowy rynek usług informatycznych (wszystkich, nie tylko w modelu outsourcingu) wart jest 25 mld zł rocznie i będzie szybko się rozwijał. – Mamy potencjał, a przede wszystkim doświadczenie w obsłudze informatycznej dużej korporacji – mówił niedawno „Rz” Wojciech Knapik, prezes Impel IT.
Wyprowadzenie działu IT na zewnątrz organizacji wraz z nowymi trendami technologicznymi stwarza też zupełnie nowe możliwości dla usługobiorcy. Rozwiązania dostarczane w modelu tzw. internetowej chmury czy oprogramowania jako usługi, polegające na wyprowadzeniu zainstalowanych aplikacji poza firmę i korzystaniu z nich za pośrednictwem (najczęściej) przeglądarki internetowej, stwarzają nowe możliwości rozliczeń, a tym samym redukcji kosztów.