Ustawa ta była już dyskutowana przez komisję, jednak jest w niej tyle spornych kwestii, zwłaszcza na linii kopalnie - samorządy, że znów zajmie się nią rząd. Posiedzenie zaczyna się w środę w południe.

Z naszych informacji wynika, także, że do porządku obrad może być włączony jeszcze jeden punkt. Wsparcie projektu ZAK. Chodzi o budowę przez Zakłady Azotowe Kędzierzyn wraz z PKE z grupy Tauron elektrowni poligeneracyjnej wykorzystującej zgazowanie węgla, wraz z instalacją CCS (do wychwytywania i magazynowania CO[sub]2[/sub]). Inwestycja pochłonie 5-6 mld zł. Projekt jako rządowy jest zgłoszony do unijnego wsparcia – tzw. programu flagowego.

Bruksela przeznaczy w tym roku ok. 10 mld euro na 12 projektów CCS dzięki którym okaże się, czy technologia ta jest opłacalna. Rząd zgłosił dwa projekty. ZAK z PKE oraz PGE Elektrownię Bełchatów z Alstomem (PGE dostało już 180 mln euro z europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej, tam instalacja CCS pochłonie ok. 600 mln euro).

Ostatnio jednak coraz częściej mówiło się, że ZAK nie będzie w stanie zrealizować swojego projektu, bo ten wymaga gigantycznych nakładów finansowych. Stąd własnie dzisiejsze spotkanie w Sejmie, które rozpocznie się o godz. 17.30. Będą na nim m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz przedstawiciele resortów gospodarki, skarbu i rozwoju regionalnego.

Kolejnym krokiem ma być zajęcie się sprawą przez Radę Ministrów. Czy już na jutrzejszym posiedzenie? – Na razie nie ma takiego punktu, ale w praktyce wszystko jest możliwe – usłyszeliśmy w Centrum Informacji Rządu.