Indesit w lutym złożył do Europejskiego Banku Inwestycyjnego wniosek o dofinansowanie kwotą do 75 mln euro projektu centrum naukowo-badawczego (ang. R&D) wartego 155 mln euro, które ma działać w Polsce i we Włoszech. Jako pierwsza napisała o tym „Rz”. – Wniosek został zaakceptowany, zwyczajowo środki uruchamiamy zaraz po podpisaniu umowy – mówi „Rz” Marta Gajęcka, wiceprezes EBI.
Sama spółka ciągle jest w odniesieniu do tego projektu bardzo tajemnicza i niesłychanie lakonicznie wypowiada się na ten temat. – Wniosek odnosi się do środków, które grupa chce zaangażować w aktywności w sferze R&D we Włoszech i Polsce w ciągu następnych pięciu lat, bazując na doświadczeniach, trendach i prognozach rynkowych na przyszłość – podaje włoska centrala Indesitu.
Dlatego ciągle nie wiadomo, jak środki rozłożą się na konkretne projekty w Polsce i we Włoszech oraz ilu pracowników zostanie w związku z tym zatrudnionych. Z informacji zawartych we wniosku wynika jedynie, że nowe centrum ma pracować nad nowymi rozwiązaniami w zakresie obniżenia zużycia wody i energii oraz wykorzystywania w produkcji surowców z recyklingu. Indesit ma w Polsce cztery fabryki produkujące kuchnie, lodówki i pralki. Działy zajmujące się badaniami i rozwojem zatrudniają już 55 osób.
Polska powoli staje się nie tylko zagłębiem produkcyjnym – w przypadku AGD jesteśmy już europejskim liderem. Jak podaje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w Polsce działa już około 40 centrów badawczo-rozwojowych zatrudniających kilka tysięcy polskich naukowców i specjalistów.
Zdecydowanie najwięcej z nich pracuje dla sektora teleinformatycznego, motoryzacyjnego, chemicznego, lotniczego, spożywczego czy IT. W Polsce działają już centra takich firm, jak General Electric, Samsung, IBM, Motorola, Delphi, Siemens, Oracle. Wpływają także kolejne wnioski, dlatego można się spodziewać dalszego wzrostu ich liczby.