[b] Więcej o czystych technologiach węglowych na [link=http://www.rp.pl/wegiel]rp.pl/wegiel[/link] w serwisie [link=http://www.rp.pl/czystywegiel]rp.pl/czystywegiel[/link][/b]
– Szacunki z eksperymentów australijskich pokazują, że energia elektryczna uzyskana z gazu powstałego w technologii podziemnego zgazowania będzie o 50 proc. tańsza od energii wytwarzanej w obecnie stosowanych klasycznych układach spalania węgla. Są to jednak szacunki oparte na jednym eksperymencie i z jednego źródła – mówi prof. Krzysztof Stańczyk z Głównego Instytutu Górnictwa
W Polsce tak naprawdę nikt nie dysponuje danym dotyczącymi potencjalnych złóż węgla kamiennego i brunatnego, które mogłyby zostać zgazowane. Są pewne szacunki ale zależą one od przyjętych kryteriów przydatności złóż, a kryteria można przyjąć różne, np. głębokie pokłady, albo cienkie pokłady itd.
Od maja jest realizowany projekt „Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej” finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w którym jedno z zadań ma na celu określenie potencjalnych zasobów przydatnych do podziemnego zgazowania węgla. Zdaniem prof. Stańczyka pod uwagę można brać złoża węgla głęboko zalegające w szczególności na terenach, gdzie dotychczas nie była prowadzona eksploatacja. Można myśleć także o złożach zamkniętych kopalń, ale przy zachowaniu wyjątkowych środków ostrożności.
GIG przeprowadził już próbne zgazowanie węgla pod ziemią w kopalni doświadczalnej Barbara w Mikołowie. Kolejnym krokiem ma być próba zgazowania węgla pod ziemią w kopalni Wieczorek należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego.