Dofinansowanie jest zgodne z podpisaną we wrześniu umową pomiędzy KHW a Górnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego. Cała inwestycja pochłonie ok. 6 mln zł, będzie gotowa za rok. Wykonawcą będzie wyłoniona w drodze przetargu spółka Łęczyckie Zakłady Górnicze Łęczyca (umowę z nią KHW ma podpisać w ciągu kilku dni). KHW nie wyklucza podobnych inwestycji w pozostałych kopalniach spółki. Po co?

– Będziemy sprzedawać nie tylko węgiel kamienny, ale i kamień węgielny – żartuje Roman Łój, wiceprezes KHW, który obecnie kieruje pracami zarządu spółki.

Przy wydobyciu węgla z Wujka na poziomie ok. 9,5 tys. ton wydobywa się ok. 1,6 tys. ton kamienia. Został on przebadany m.in. w warszawskim Instytucie Budownictwa i Górnictwa Skalnego, będzie mógł być wykorzystywany do budownictwa, m.in. drogowego.

Jak informuje KHW decyzję o inwestycji poprzedziło badanie rynku, które potwierdziło, że znajdą się kupcy na kruszywa ze skały płonnej, bo na rynku rośnie na nie popyt. Szacuje się, że tona kruszywa z Wujka może kosztować ok. 15-20 zł za tonę.