W trakcie spotkania Wójt Gminy Lubin przedstawiła problem nieuszanowania przez władze RP wyników referendum z 27.09.2009 r. dotyczącego planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w regonie Lubina i Legnicy (woj. dolnośląskie).
Przypomnijmy 95 % głosujących, w sześciu gminach jednocześnie, opowiedziało się wówczas przeciw tym planom, głosując na Nie. Jak do tej pory , mimo listów, apeli i petycji wola obywateli, liczącego dziesiątki tysiecy, regionu nie została wdrożona w życie przez rządzących. Wręcz przeciwnie toczą się intensywne prace legislacyjne, których skutkiem może być wprowadzenie ochrony złoża węgla brunatnego przed dalszą zabudową infrastrukturalną (oznaczającej jak wiadomo powolną degradację gmin nią objętych), a w konsekwencji budowa kopalni metodą odkrywkową.
Pani Rzecznik podzieliła niepokój mieszkańców regionu dostrzegając symptomy ewidentnego łamania praw obywatelskich. Poprosiła też o przesłanie szerszej informacji w sprawie.
List podpisany w imieniu wójtów i burmistrzów sześciu gmin: Lubin, Kunice,Ruja Miłkowice, Prochowice, Ścinawa przez Irenę Rogowską został właśnie wysłany na ręce profesor Ireny Lipowicz.
Rzecznik Praw Obywatelskich dowie się w szczegółach o przyczynach i przebiegu konfliktu oraz przesłankach zmuszających obywateli naszego kraju do szukania pomocy w instytucjach międzynarodowych czego przykładem rozpatrywana niedawno przez Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego petycja nr 0046/2010 w sprawie nieuznania przez Rząd RP wyników referendum dotyczącego planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego naterenie szweściu gmin województwa dolnośląskiego w Polsce.