Szefowie firm w gorszych nastrojach

Szefowie firm mają gorsze nastroje niż miesiąc i rok temu - wynika z badania koniunktury GUS

Publikacja: 21.10.2011 15:26

Szefowie firm w gorszych nastrojach

Foto: Bloomberg

Gorsze nastroje  dotyczą wszystkich rodzajów działów gospodarczych: przemysłowych, budowlanych, usługowych i handlowych.

Przedsiębiorcy sygnalizują, większe od zgłaszanych we wrześniu, trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy wskazują również na możliwość zwiększenia problemów w tym zakresie.

Szefowie firm  przemysłowych obawiają się niewielkiego ograniczenia portfela zamówień i produkcji. Przyznają, iż utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc. (we wrześniu odpowiednio 18proc. i 17proc. jednostek).

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury mają  producenci: wyrobów farmaceutycznych, urządzeń elektrycznych, pozostałych wyrobów, maszyn i urządzeń, mebli. Największymi pesymistami są: producenci odzieży, metali wyrobów tekstylnych.

Bieżąca produkcja jest nieco większa niż we wrześniu. Prognozy wskazują na możliwość niewielkiego ograniczenia portfela zamówień i produkcji. Najbardziej obawiają się tego firmy małe i średnie. One też maja najwięcej trudności w terminowym płaceniu zobowiązań.

Stan zapasów wyrobów gotowych wzrasta do poziomu uznawanego za nadmierny. Dyrektorzy planują dalsze redukcje zatrudnienia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieznacznie szybciej niż przewidywano przed miesiącem.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w październiku oceniany jest bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu i przed rokiem. Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. firm, , a jej pogorszenie 21 proc. (we wrześniu odpowiednio 15proc. i 19proc.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w październiku oceniany negatywnie. Oceny bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu ale prognozy są optymistyczne. Zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy przewidują ograniczenie ilości zamawianych towarów u dostawców. Zapowiadane są dalsze redukcje zatrudnienia.

W usługach najgorsze oceny koniunktury  przedstawili ci, którzy specjalizują się  w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją oraz transportem i gospodarką magazynową. Najlepsze zgłaszają szefowie firm zajmujący się finansami i ubezpieczeniami. Choć także oni są  bardziej ostrożni niż miesiąc i rok temu.

Biznes
Donald Trump rozważa sprzedaż czerwonej Tesli – symbolu poparcia dla Elona Muska
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Biznes
Oligarchowie - Unia Europejska: 0-5. Nie będzie zdejmowania sankcji
Biznes
Gigantyczne przejęcie w telekomunikacji. Hurtownik światłowodowy na zakupach
Biznes
Trump rozmawia z Xi, nowa pomoc dla Ukrainy i rekordowe inwestycje w energię
Biznes
Czy należy zakazać reklamy alkoholu? Eksperci są zgodni