Załamuje się rynek ciężarówek
Branża transportowa staje się coraz bardziej zadłużona
Słabnie polski rynek samochodów użytkowych. W lutym liczba rejestrowanych aut ciężarowych i autobusów zmalała aż o jedną czwartą w porównaniu z ubiegłym rokiem. Spadek – 3,5-procentowy - odnotowano także w porównaniu do stycznia. Od początku tego roku rynek skurczył się o 16,6 proc.
Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w styczniu i lutym zarejestrowano 6,4 tys. pojazdów powyżej 3,5 tony, wobec prawie 7,7 tys. w tym samym czasie rok wcześniej. O jedną czwartą spadła w lutym liczba rejestrowanych ciężarówek. Od stycznia spadek wynosi ponad 18 proc. Mocno spada także liczba rejestrowanych autobusów.
Lepiej wygląda natomiast sytuacja w segmencie aut dostawczych. W lutym sprzedaż takich samochodów wzrosła do ponad 3 ,1 tys., tj. o 12 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i prawie 9 proc. w porównaniu do stycznia. Od początku roku wzrost tej grupy pojazdów wyniósł ponad 15 proc. Po dwóch miesiącach najwięcej zarejestrowano samochodów dostawczych marki Fiat (1468 sztuk, wzrost o 33,6 proc.), następnie Peugeot (820 szt., +37,4 proc.) i Renault (795 szt, +16,1 proc.). Zadowolony może być zwłaszcza Peugeot. francuska marka znalazła w styczniu nabywców na blisko 400 aut, o trzy czwarte więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. To kontynuacja dobrego trendu z całego roku ubiegłego, w którym liczba rejestrowanych dostawczych peugeotów wzrosła o 28 proc. - W bieżącym roku planujemy dalszą ekspansję - zapowiada Tomasz Chodkiewicz, dyrektor sprzedaży Peugeot Polska.