Reklama

Oferta Ryanaira pomogła akcjom Aer Lingus

Akcje irlandzkiego przewoźnika Aer Lingus zyskiwały dziś ponad 20 proc. To reakcja inwestorów na wiadomość, że Ryanair chce wykupić swego irlandzkiego konkurenta

Publikacja: 20.06.2012 13:53

Oferta Ryanaira pomogła akcjom Aer Lingus

Foto: Bloomberg

Ryanair zaproponował  we wtorek 1,3 euro za akcję tanich linii Aer Lingus, wycenianych na 694 mln euro,  o 38,3 proc. więcej niż wynosiła cena akcji z wczorajszego zamknięcia.

Największy europejski tani przewoźnik chciałby mieć minimum 50 proc. udziałów swojego konkurenta. Oferta musi zostać zaaprobowana przez Komisję Europejską.

Według szefa  Ryanaira Michaela  O'Leary połączenie obu firm to najlepszy sposób aby Aer Lingus pozostał "firmą irlandzką, kierowaną z Irlandii i przynoszącą korzyści Irlandczykom i turystom odwiedzającym Szmaragdową Wyspę".

Oferta może przyczynić się do połączenia Ryanair i Aer Lingus i stworzenia silnej irlandzkiej grupy przewozowej - uważa O'Leary.

To już trzecia próba przejęcia irlandzkiego przewoźnika przez Ryanair, poprzednie były blokowane przez Komisję Europejską.

Reklama
Reklama

Po prywatyzacji Aer Lingus przez rząd irlandzki w 2006 r. Ryanair kupił stopniowo 29,3 proc. jego akcji i ogłosił publiczną ofertę nabycia wszystkich akcji Aer Lingus, zgłaszając KE, zgodnie z unijnym prawem o koncentracji, zamiar nabycia. W czerwcu 2007 r. KE uznała jednak, że przejęcie Aer Lingus przez Ryanair będzie niezgodne ze wspólnym rynkiem. To tę decyzję Ryanair zaskarżył do Luksemburga. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu podtrzymał decyzję Komisji Europejskiej o zakazie nabycia Aer Lingusa przez tanie linie lotnicze Ryanair.  Jednocześnie sąd zezwolił Ryanairowi na utrzymanie mniejszościowego pakietu akcji Aer Lingus.

Oferta Ryanaira jest o tyle zaskakująca, że w ubiegłym tygodniu brytyjski urząd  antymonopolowy zapowiedział, że zamierza przyjrzeć się posiadanym przez Ryanair udziałom w Aer Lingus i być może zmusi linię do ich sprzedaży.

Aer Lingus wezwał akcjonariuszy do nie przedsiębrania żadnych ruchów w związku z ofertą  Ryanaira.

Właścicielem 25 proc. akcji Aer Lingusa jest irlandzki rząd – na początku tego roku zapowiedział, że sprzeda swoje udziały.

Biznes
Gwarancje dla Ukrainy, AI ACT hamuje rozwój, zwrot Brukseli ws. aut spalinowych
Biznes
Polskie firmy chcą zamrożenia AI Act
Biznes
Nowe technologie nieodłączną częścią biznesu
Biznes
Biznes o cyrkularności – co mówią liderzy zmian
Biznes
UE przedłuży życie samochodów spalinowych
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama