Na miejscu zdarzenia byli inspektorzy Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, którzy ustalili, że w rejonie nie ma żadnych oddziaływań aktualnie prowadzonej działalności górniczej – wynika z oświadczenia Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), przesłanego mediom.

Osuwisko jest zlokalizowane w miejscu dawnego szybu wentylacyjnego, który miał około 60 metrów głębokości i dostarczał powietrze górnikom wydobywający węgiel z pokładu 510 w latach 1884-1894. Niestety, w dokumentacji zlikwidowanej w 1999 roku kopalń "Niwka-Modrzejów", przekazanej do Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej przy WUG, brakuje informacji o sposobie oraz dacie likwidacji tego szybu. W tym rejonie pierwsze kopalnie fedrowały już w latach 30 XIX wieku.

W 2013 r., na wniosek WUG, rozpoczęła się inwentaryzacja obiektów kopalń zlikwidowanych w Zagłębiu Dąbrowskim, które miały połączenie z powierzchnią, czyli szybów i szybików. Prawdopodobnie przez dwa stulecia działalności górniczej w zagłębiowskich miastach było ich około 1500. Raport powinien być gotowy we wrześniu 2014 r. i zostanie przekazany władzom samorządowym. Jak wynika z oświadczenia WUG inwentaryzacja szybów i szybików ma znaczenie profilaktyczne. Raport będzie przydatny przy sporządzaniu planów przestrzennego zagospodarowania terenu i pomoże potencjalny inwestorom na odpowiednie do uwarunkowań zaprojektowanie budynków czy innych obiektów użyteczności publicznej.