Media pakistańskie od około 1,5 roku zaczęły dostrzegać nasz kraj jako „ważne państwo Europy i UE". Wyrazem rosnącego zainteresowania jest także I Forum Współpracy Gospodarczej Pakistan – Europa Centralna, które odbywa się  podczas Europejskiego Forum Gospodarczego 2014 w Katowicach. Zapowiedzieli w nim udział m.in. Miftah Ismail, asystent specjalny premiera Pakistanu, prezes Board of Investment, Pakistan,  Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu i Agha Rabiya Javeri, sekretarz Trade Development Authority of Pakistan. W czasie Forum zostaną omówione warunki działania firm w Pakistanie, bezpieczeństwo tych inwestycji oraz branże, w których istnieją realne możliwości inwestowania.

W 2012 roku w czasie wizyty marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, przewodniczący Senatu Pakistanu Sayyed Nayyer Hussain Bokhari stwierdził, iż rząd Pakistanu zapewnia pełne wsparcie dla polskich firm chcących zainwestować w tym kraju. Kilka polskich firm już działa w sektorze ropy naftowej i gazu.

Pakistan ma nadzieję, że inwestycje polskie, jako zagraniczne pozwolą skuteczniej walczyć z bezrobociem i ubóstwem, stanowiącymi główne przyczyny terroryzmu i ekstremizmu. W 2013 roku Pakistan uzyskał w UE status Ogólnego Systemu Preferencji (GSP) plus.

Obecnie można się spodziewać, iż najlepsze warunki inwestycyjne zaistnieją w południowo-zachodnich regionach Pakistanu oraz w rejonach przylegających do wybrzeża i największych miast – Karaczi i Hyderabadu, które mają ambicje stworzenia „nowoczesnych metropolii na miarę chińską" – jak pisze dziennik „Pakistan Daily Times".    —mm