Początkiem gazociągu jest azerskie złoże Szach Deniz. Projekt TANAP zakłada budowę systemu gazociągów z azerskiego złoża przez Gruzję, Turcję, Grecję, Albanię do Włoch. Moc przesyłowa to 16 mld m3 z czego 6 mld m3 pozostanie w Turcji. W przyszłości moc może zostać powiększona do 31 mld m3.

Otwierając budowę prezydent Turcji zapewnił, że inwestycja nie jest alternatywą dla żadnego innego projektu. - Tego gazociągu potrzebuje wiele krajów. A my chcemy uczynić z Turcji centrum rozdziału surowców energetycznych. 1800 km gazociągu, który zostanie położone przez 12 naszych prowincji, wniesie duży udział w ich rozwój - cytuje Tayyipa Erdogana agencja Prime.

Inwestorzy to konsorcjum firm gazowych z krajów - uczestników projektu. 12 proc. akcji należy też do koncernu BP. Tureccy eksperci i politycy zapewniają, że TANAP nie stanowi konkurencji dla rosyjskiego Tureckiego Potoku. „Przynajmniej na pierwszym etapie".

Turcja 98 proc. potrzebnego gazu importuje i zależy jej na różnicowaniu źródeł dostaw. Teraz w Rosji kupuje 24 mld m3 rocznie czyli połowę potrzebnego gazu. Turcy chcą by gazowy hub, który Rosjanie chcieli zbudować w Grecji, znalazł się na tureckim terytorium.