Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.07.2015 12:26 Publikacja: 05.07.2015 12:26
Foto: Bloomberg
Korporacja Atomprojekt podsumowała branżę atomowej energetyki 2014 r. W liczbie projektowanych reaktorów (bloków energetycznych) na czele jest rosyjski Rosatom z 30 reaktorami (41 proc. wszystkich projektów). Blisko dwa razy mniej projektów (17 sztuk i 23 proc. rynku) na amerykański Westinghouse a koreański Korea Hydro & Nuclear Power pracuje nad 12 reaktorami co daje 16 proc. rynku. Francuski Areva to 5 reaktorów (7 proc. rynku).
Rosyjska dominacja na rynku energetyki jądrowej może jeszcze wzrosnąć. Niedawno Rosatom ogłosił zamiar zwiększenia zamówień zagranicznych 1,5 raza do 150 mld dol. do 2030 r. Kierskie wyniki rosyjskiej gospodarki pozostaną bez wpływu na liczbę chętnych na rosyjskie reaktory. Koncern buduje nowe bloki m.in. na Białorusi, Wietnamie, w Chinach, Indiach, Finlandii, Węgrzech, Słowacji; ma umowę z Turcją, Argentyną, Iranem czy Wenezuelą. Często w pakiecie jest nie tylko projekt i budowa elektrowni, ale też sfinansowanie inwestycji w zamian za zarządzanie obiektem i sprzedaż prądu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rosyjski dyktator polecił rządowi przygotowanie wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z oprogramowania i komunik...
Dom aukcyjny Sotheby's sprzedał największy fragment Marsa, jaki znaleziono dotąd na powierzchni Ziemi. Stanowi 6...
Berlin i Londyn zacieśniają współpracę obronną, Polska odda do końca roku 350 km dróg szybkiego ruchu. Rosyjskie...
Dlaczego chce zdjąć regulacje z Orange, ile telekomy zainwestują w 5G, jaka będzie minimalna prędkość internetu,...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas