Aktualizacja: 05.07.2015 12:26 Publikacja: 05.07.2015 12:26
Foto: Bloomberg
Korporacja Atomprojekt podsumowała branżę atomowej energetyki 2014 r. W liczbie projektowanych reaktorów (bloków energetycznych) na czele jest rosyjski Rosatom z 30 reaktorami (41 proc. wszystkich projektów). Blisko dwa razy mniej projektów (17 sztuk i 23 proc. rynku) na amerykański Westinghouse a koreański Korea Hydro & Nuclear Power pracuje nad 12 reaktorami co daje 16 proc. rynku. Francuski Areva to 5 reaktorów (7 proc. rynku).
Rosyjska dominacja na rynku energetyki jądrowej może jeszcze wzrosnąć. Niedawno Rosatom ogłosił zamiar zwiększenia zamówień zagranicznych 1,5 raza do 150 mld dol. do 2030 r. Kierskie wyniki rosyjskiej gospodarki pozostaną bez wpływu na liczbę chętnych na rosyjskie reaktory. Koncern buduje nowe bloki m.in. na Białorusi, Wietnamie, w Chinach, Indiach, Finlandii, Węgrzech, Słowacji; ma umowę z Turcją, Argentyną, Iranem czy Wenezuelą. Często w pakiecie jest nie tylko projekt i budowa elektrowni, ale też sfinansowanie inwestycji w zamian za zarządzanie obiektem i sprzedaż prądu.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Zgodnie z oczekiwaniami nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej został Adam Leszkiewicz. Wygrał konkurs, któr...
Adam Leszkiewicz zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu Grupy Azoty - podała spółka. Leszkiewicz w złoż...
USA i Wielka Brytania podpiszą nową umowę handlową, RPP tnie stopy procentowe, co może ożywić rynek mieszkaniowy...
NASK stworzył system do elektronicznego zarządzania dokumentacją. – Przekazanie go samorządom jest jak wrzucenie...
Nie ma porozumienia odnośnie do unijnego mechanizmu SAFE, z którego będzie można pożyczyć do 150 mld euro na zak...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas