Wiceprezes Grupy Nowy Styl był jedną z sześciu osób, które zatrzymała w środę rano CBA „ z związku z przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych oraz tzw. praniem brudnych pieniędzy w latach 2014 i 2015". W tej grupie było pięciu przedstawicieli firm oraz Patrycja Z., odwołana niedawno wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
W przesyłanym w piątek do mediów komunikacie Grupa Nowy Styl wyjaśnia, że według jej informacji przedstawione Jerzemu Krzanowskiemu zarzuty dotyczą rzekomego wywierania wpływu na pracowników instytucji państwowej w zamian za zwolnienie gwarancji bankowej związanej z realizowaną przez spółkę inwestycją budowy fabryki mebli w Jaśle.
- Zwolnienie gwarancji bankowej miało pełne uzasadnienie w przepisach prawa oraz umowie na dofinansowanie, gdyż spółka spełniła warunki jego uzyskania, tj. rozliczyła etap inwestycji, co zostało sprawdzone i potwierdzone przez organ kontrolujący- podkreśla spółka.
Jak dodaje, Jerzy Krzanowski złożył wyjaśnienia i udzielił odpowiedzi na pytania prokuratora, deklarując pełną gotowość do współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości w ramach przedmiotowego postępowania. Po przesłuchaniu został zwolniony do domu W ocenie obrońców przeprowadzone czynności nie ujawniły jakichkolwiek okoliczności wskazujących na to, iż wiceprezes firmy podjął działania, które mogłyby uzasadniać postawione zarzuty.
- Jesteśmy przekonani, że Pan Jerzy Krzanowski jest niewinny i wkrótce zostanie oczyszczony z zarzutów - podkreśla spółka zapewniając również, że zaistniała sytuacja nie ma wpływu operacyjne funkcjonowanie Grupy Nowy Styl, która zatrudnia blisko 6000 osób a jej całkowita sprzedaż wynosi ponad 300 mln euro, z czego 80 proc. trafia na eksport. Jak wyjaśnia spółka, sprawa dotyczy inwestycji w nowoczesny zakład produkcyjny spółki w Jaśle, która została zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013. Od dnia uruchomienia fabryka sprzedała wyroby za ponad 90 mln zł., z których 65 proc. trafia na eksport.