Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.10.2019 23:06 Publikacja: 19.10.2019 14:38
Foto: Adobestock
Rosyjska firma NVI Solutions opracowała system Cyclops, który z pomocą technologii sztucznej inteligencji analizuje dane z kamer monitoringu i zapobiega katastrofom powodowanym przez pracowników nieprzestrzegających przepisów bezpieczeństwa. Na podstawie danych z wideo rejestratorów Cyclops znajduje przypadki łamania zasad BHP i w razie konieczności posyła ostrzegawczy sygnał dźwiękowy na platformę lub powiadamia operatora czy kierownika.
System może być wykorzystywany nie tylko w firmach naftowych, ale też w górnictwie, transporcie, bankach, handlu, informuje agencja Nowosti. Cyclops przeszedł już pomyślnie testy w kilku koncernach naftowych Rosji. - Komisja związku branżowego Nejronet poparła projekt, gdyż odpowiada jednemu z naszych priorytetów: rozwojowi kultury techniki bezpieczeństwa w kraju. System może pracować w każdym przedsiębiorstwie, wykorzystując istniejący już monitoring - ocenił Aleksandr Siemienow szef Nejronet. Naruszenie norm BHP jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków i awarii w rosyjskim przemyśle. Lekkomyślne i nieodpowiedzialne podejście do zasad bezpieczeństwa charakteryzuje nie tylko rosyjskich robotników, ale i kierownictwa firm. Cyclops i tutaj się przyda. Nie będzie wprawdzie reagował na zagrażające bezpieczeństwu polecenia szefów, ale jeżeli zmuszają one ludzi do pracy w warunkach zagrażających bezpieczeństwu, to odetnie im możliwość takiej pracy. Przemysłowa wersja Cyclops będzie gotowa w 2020 r. Być może gdyby Cyclops działał w odkrywkowej kopalni diamentów Mir w Jakucji, to nie doszło by tam w 2017 r do katastrofy, która kosztowała życie 9 osób. Co się tam stało?
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Niektóre playlisty Spotify od dawna są solą w oku tureckich władz. Tytuły są prowokacyjne i obraźliwe, dlatego t...
Unia i Chiny zaostrzają retorykę handlową po wizycie chińskiego ministra spraw zagranicznych. W Polsce pojawia s...
Kolejne już w Rosji zagrabienie prywatnego majątku przez reżim. Tym razem chodzi o producenta złota. Działania K...
Przedsiębiorcy za Odrą obawiają się, że ewentualne wprowadzenie poboru dodatkowo zmniejszy dostępność siły roboc...
Amerykański Senat i Izba Reprezentantów przegłosowały „Big Beautiful Bill” Trumpa, branża logistyczna ostrzega p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas