- Nasiona i środki chwastobójcze mają zasadnicze znaczenie dla rolników i ostatecznie dla konsumentów — oświadczyła komisarz UE ds. konkurencji, Margrethe Vestager. — Musimy zapewnić efektywną konkurencję, aby rolnicy mieli dostęp do innowacyjnych produktów, lepszej jakości i mogli także nabywać produkty po konkurencyjnych cenach.
Niemiecki koncern z Leverkusen oświadczył z kolei, że „wierzy, iż proponowana kombinacja będzie bardzo korzystna dla rolników i konsumentów. Będziemy kontynuować blisko i konstruktywnie współpracę z Komisją Europejską" i w dalszym ciągu dążyć do uzyskania zatwierdzenia tej umowy pod koniec roku.
Po długich miesiącach starań Bayer, który poprawiał ofertę kilka razy zyskał we wrześniu przychylność kierownictwa Monsanto dla umowy, która pozwoli stworzyć największą na świecie zintegrowaną firmę produkcji pestycydów i materiału siewnego. Jeśli dojdzie do ich połączenia, to nowa grupa będzie zatrudniać ok. 140 tys. ludzi na świecie i osiągać łączne obfity tylko działu środków dla rolnictwa ok. 23 mld euro.
Umowa wywołała jednak krytykę organizacji ekologów z powodu długiego promowania przez Monsanto ziarna siewnego zmodyfikowanego genetycznie.
— Nie ma nic wielkiego do wyjaśniania w śledztwie. Jedna monstrualna korporacja kontrolująca naszą żywność to zły pomysł dla rolników i obywateli wszędzie na świecie— stwierdził Nick Flynn z ugrupowania Avaaz.