Powołania mają związek z zakończeniem kadencji dwoje z dotychczasowych członków zarządu banku centralnego. Była minister finansów Teresa Czerwińska, która w zarządzie NBP zasiada od czerwca ub.r., z początkiem marca zostanie wiceprezeską Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Na dniach z NBP odejdzie też wiceprezes Piotr Wiesiołek, który pełni tę funkcję drugą kadencję, a na trzecią nie pozwala ustawa o banku centralnym.

Wiesiołka zastąpi dr hab. Marta Kightley, profesor nadzwyczajna w katedrze ekonomii politycznej, prawa i polityki gospodarczej SGH. W pracy naukowej Kightley interesowała się gospodarką Korei Płd., a także historią myśli ekonomicznej, ekonomią instytucjonalną oraz behawioralną. W latach 2007-2010 była kierownikiem wydziału polityczno-ekonomicznego ambasady RP w Seulu.

Nowa wiceprezes NBP współpracuje z tą instytucją od kilku lat. Od 2016 r. jest członkiem Rady Edukacyjnej NBP, w tej roli zasiada m.in. w jury konkursu dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Piotr Pognowski jest profesorem nauk prawnych, wykładał m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od lat jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. Od 2015 r. do stycznia br. był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wcześniej pracował m.in. Sądzie Najwyższym, w Ministerstwie Finansów a także w CBA.

Z kierowania ABW zrezygnował w niejasnych okolicznościach. Media informowały o jego zaskakująco szybkim awansie od kaprala do pułkownika, a także o uchybieniach dotyczących sprawdzania najważniejszych osób w kraju, m.in. urzędującego prezesa NIK Mariana Banasia.

Członków zarządu NBP powołuje prezydent na wniosek prezesa banku centralnego. Według ustawy o NBP, gremium to musi liczyć - nie uwzględniając prezesa – od sześciu do ośmiu członków, w tym dwóch wiceprezesów. Po odejściu Czerwińskiej i Wiesiołka oraz powołaniu Kightley i Pogonowskiego zarząd będzie miał sześcioro członków.