Jest nowy prezes Narodowego Banku Ukrainy. Ma trudne zadanie

Nowym szefem ukraińskiego banku centralnego został prezes największego państwowego banku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i inwestorzy oczekuje, że pod nowym kierownictwem NBU zachowa niezależność i wysoki profesjonalizm.

Aktualizacja: 17.07.2020 10:51 Publikacja: 17.07.2020 10:38

Jest nowy prezes Narodowego Banku Ukrainy. Ma trudne zadanie

Foto: Bloomberg

Rada Najwyższa na wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powołała Kiryła Szewczenkę na stanowisko prezesa Narodowego Banku Ukrainy (NBU). Po tej nominacji stały przedstawiciel MFW na Ukrainie Josta Lungman wydał oświadczenie, w którym przypomniał, co w pracy NBU jest najważniejsze dla funduszu - największego kredytodawcy Ukrainy: „Najważniejsze, aby niezawisłość banku centralnego i oraz osiągnięty wysoki poziom profesjonalizmu zostały utrzymane także przy nowym prezesie".

Czytaj także: Hazard wreszcie legalny na Ukrainie 

W podobnym tonie wypowiedzieli się także przedstawiciele AmCham - Amerykańskiej Izby Handlowej na Ukrainie. „Środowisko biznesowe ma nadzieję, że nowy prezes NBU zachowa niezależność banku centralnego i będzie kontynuował jego obecny kurs, w szczególności politykę monetarną, wsparcie makroekonomicznej stabilności oraz cele inflacyjne. A także utrzyma współpracę z MFW, tak by zapewnić krajowi wzrost gospodarczy" - głosi komunikat AmCham cytowany przez agencję Unian.

Inwestorzy skupieni w izbie podkreślają, że „NBU jest najpewniejszą dla zagraniczych inwestorów i środowiska biznesowego, instytucją. Dlatego musi pozostać niezawisły, tak by zapewnić Ukrainie wiarygodność przed inwestorami".

Kirił Szewczenko zmienił na stanowisku Jakowa Smolija, który 1 lipca podał się do dymisji. Uzasadnienie budziło niepokój. Smolij motywował odejście długotrwałymi naciskami politycznymi na bank centralny.

Czy nowy prezes skutecznie się takim naciskom przeciwstawi? To właśnie budzi niepokój MFW i AmCham. Kirył Szewczenko (48 lat) w bankowości pracuje od ćwierć wieku. Od 2015 r. kierował znacjonalizowanym, państwowym bankiem Ukrgabank (skarb państwa ma w nim blisko 95 procent udziałów). Wcześniej Szewczenko był doradcą m.in. premier Julii Timoszenko i prezesa Oszczadbanku oraz ukraińskiego oddziału największego banku Rosji - Sbierbanku.

O tym, że determinacji i siły nowemu prezesowi nie brak, świadczy jego hobby - alpinizm. W kolekcji Szewczenki jest wejście na Kilimandżaro, Elbrus, Kazbek, Ararat, trekingi w Himalajach m.in. podnóża Annapurny. Latem prezes lubi też poszaleć na morzu - uprawia kitesurfing.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym