Adam Glapiński nie poda się do dymisji. NBP udzielił odpowiedzi

Zastępczyni prezesa NBP, Marta Kightley, oświadczyła, że Adam Glapiński nie ustąpi ze stanowiska, jeśli zostanie postawiony przed Trybunałem Stanu. „To byłoby bardzo złe dla banku centralnego” – zaznaczyła.

Publikacja: 23.03.2024 13:38

Prezes NBP Adam Glapiński (P) oraz wiceprezeska NBP Marta Kightley (L)

Prezes NBP Adam Glapiński (P) oraz wiceprezeska NBP Marta Kightley (L)

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Wiceprezeska NBP Marta Kightley rozwiała w sobotę wątpliwości dotyczące tego, czy Adam Glapiński poda się do dymisji na czas coraz bardziej prawdopodobnej procedury postawienia go przed Trybunałem Stanu. Jej odpowiedź była jednoznaczna.

Marta Kightley: Adam Glapiński nie poda się do dymisji

— Nie odsunie się. To byłoby bardzo złe dla banku centralnego — podkreśliła Marta Kightley na antenie RMF FM.

Czytaj więcej

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego: osiem zarzutów dla szefa NBP

Kiedy zwrócono jej uwagę, że zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu powinno w takiej sytuacji nastąpić zawieszenie prezesa NBP w czynnościach, Kightley odpowiedziała, że „mamy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który mówi, że ten przepis jest niekonstytucyjny”. Jak dodała, zapis jest też niezgodny z traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskie, i powołała się na pismo szefowej EBC Christine Lagarde.

Zastępczyni prezesa NBP stwierdziła, że groźby postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu są nagonką polityczną, która zaczęła się kilka lat temu. – To jest znowu szukanie paragrafu na człowieka. Teraz zostały postawione takie zarzuty, które nie mają żadnego związku z rzeczywistością – oceniła.

Jej zdaniem, uderza to w niezależność banku centralnego, na której opiera się ład i architektura gospodarcza kraju. Podkreśliła jednocześnie, że NBP pod wodzą Glapińskiego – mimo licznych zarzutów koalicji – jest niezależny.

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Osiem zarzutów

W piątek, 22 marca, poseł Janusz Cichoń zapowiedział w TOK FM, że wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa NBP Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu zostanie złożony w Sejmie w najbliższy wtorek. Cichoń przewodniczy sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w której koordynuje przygotowanie tego wniosku.

Czytaj więcej

Janusz Cichoń: Dymisja prezesa NBP byłaby najlepsza dla naszych finansów

Złożenie wniosku „w najbliższych dniach” zapowiadał także na początku ubiegłego tygodnia premier Donald Tusk. Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek zdradził z kolei na antenie TVN24, że dokument zawiera osiem zarzutów wobec postępowania szefa banku centralnego. Dotyczą one między innymi utrudniania dostępu członków RPP i niektórych członków zarządu NBP do ważnych informacji dotyczących działań banku czy skupu obligacji przez NBP w 2020 r. oraz premii dla Glapińskiego.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”