Paweł Gruza jako szef PKO BP urzęduje do dziś (12 kwietnia), do końca dnia – wynika z komunikatu giełdowego o rezygnacji Gruzy z pełnienia swoich obowiązków. Kto pokieruje bankiem od czwartku rano? Tego jeszcze nie widomo ze stuprocentową pewnością. Rada Nadzorcza ma się zebrać i zająć wyborem prezesa się dopiero w czwartek (jak podaje nieoficjalnie Radio Zet).

Jak dowiadujemy się u źródeł decyzyjnych, nowym prezesem ma być Dariusz Szwed, obecnie członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jeszcze w w miniony piątek, gdy pojawiły się pierwsze przecieki o jego nominacji, sprawa nie była przesądzona, ostatecznej decyzji miał jeszcze wtedy nie podjąć sam Szwed. - Dziś jednak to kandydat pewny na 99 proc. – twierdzi nasze źródło.

Czytaj więcej

Po rezygnacji prezesa kurs PKO BP lekko w górę

Szwed, jak czytamy w jego biogramie na stronie BGK, ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w sektorze finansowym. Był m.in. wiceprezesem Alior Banku (od 2019 r. do połowy 2021 r.) i prezesem Alior TFI, a wcześniej, od roku 1995 był związany z Santander Bank Polska (d. BZ WBK).