Chodzi o Maksyma Klimowa, dyrektora zarządzającego europejskiej grupy specjalnej banku, oraz Antona Szreidera, dyrektora zarządzającego Goldman Sachs w Rosji, dowiedziała się gazeta RBK.

Według rozmówców gazety umowa mogła być w końcu ubiegłego roku za gotówką, ale z dużą zniżką. Po agresji Rosji na Ukrainę Goldman Sachs był pierwszym wielkim bankiem z Wall Street gotowym do wycofania się z rosyjskich aktywów, niezależnie od strat - powiedział jeden z rozmówców publikacji. Do lutego amerykański bank inwestował w Rosji dużo i były to własne środki.

Czytaj więcej

Rosja omija sankcje na ropę w hiszpańskiej Ceucie

Głównymi aktywami Goldman Sachs w Rosji są udziały w HeadHunter Group PLC (właściciel HeadHunter), Cian PLC (właściciel CIAN) oraz IXcellerate Limited (struktura macierzysta dla operatora centrum danych w Rosji).

Klimow i Szreider kilka lat temu zasiadali w radzie dyrektorów zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii spółki IXcellerate Limited, której 51 proc. na początku 2022 r. należało do Goldman Sachs. Od mniej więcej listopada ubiegłego roku w firmie zaczęto mówić o tym, że jest własnością „rosyjskich osób”.

W końcu lutego 2022 r. Goldman Sachs ogłosił zamiar zakończenia swojej działalności w Rosji. Na początku marca bank przeniósł też część personelu z Moskwy do Dubaju i zmniejszył udział rosyjskich papierów wartościowych w swoim międzynarodowym funduszu akcyjnym z 1,7 mld do 222 mln USD.

W listopadzie ubiegłego roku Timothy Talkington, wieloletni szef w Goldman Sachs w Moskwa opuścił swoje stanowisko.