Litewski Šiaulių bankas, przez który przechodziły płatności za tranzyt do obwodu kaliningradzkiego, od 15 sierpnia wstrzyma transakcje z Rosją w rublach, a płatności we wszystkich innych walutach zostaną wstrzymane 1 września – powiedziała Valeria Kiguolene, przedstawicielka Związku Banków Litewskich.

– Šiaulių bankas od dziś nie obsługuje rozliczeń z Rosją w rublach, a od 1 września – we wszystkich walutach. Klienci są o tym informowani z wyprzedzeniem – powiedział Kiguolene w radiu LRT.

Pod koniec lipca bank ogłosił zakończenie operacji z Rosją od 1 września. Bank jest największym bankiem kapitałowym Litwy, działa od 1992 r., a 26 proc. jego akcji należy do EBOR. Za pośrednictwem Šiaulių bankas Litwa otrzymywała wszystkie płatności za tranzyt kaliningradzki.

Przypomnijmy, że od 18 czerwca Wilno zakazało przewozu przez swoje terytorium towarów objętych sankcjami UE do obwodu kaliningradzkiego: materiałów budowlanych, metalu, drewna, cementu, nawozów, alkoholu, kawioru i innych kategorii – ogólnie około połowy całkowitej ilości ruchu tranzytowego.

Czytaj więcej

Kreml sprzeda ropę talibom. Rozważa handel barterowy

Komisja Europejska opublikowała wyjaśnienia, zgodnie z którymi tranzyt drogowy do Kaliningradu pozostaje zabroniony, a tranzyt koleją jest możliwy przy odpowiedniej kontroli.

Wcześniej minister transportu Litwy Marius Skuodis powiedział, że decyzję o zaprzestaniu przyjmowania płatności z Rosji, co może doprowadzić do zatrzymania tranzytu do Kaliningradu, podejmują same banki, a państwo nie może na nie w żaden sposób wpływać.

W odpowiedzi gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow zaproponował otwarcie rachunku w litewskim skarbie państwa, na opłacenie tranzytu kolejowego. Jego zdaniem takie konto można otworzyć dla kolei rosyjskich, aby za jego pośrednictwem dokonywać płatności na Koleje Litewskie.

Ministerstwo finansów Litwy wyjaśniło, że ustawa o skarbie państwa nie przewiduje takiej możliwości.