O tym, że prędzej czy później w Polsce pojawi się banknot o nominale 1000 zł, prezes NBP mówił w tym roku kilkukrotnie, po raz ostatni na początku października. Jak tłumaczył, ułatwiłoby to utrzymywanie rezerw gotówki w systemie bankowym. Zdradził również, że chętnie widziałby na tym banknocie wizerunek św. Jadwigi Andegaweńskiej.

Czytaj więcej

Jadwiga Andegaweńska, mal. Marcello Bacciarelli
Adam Glapiński chce wprowadzić banknot 1000 zł z królową Jadwigą

Teraz uwagę NBP zwróciły uwagę banknoty 500 zł z wizerunkiem królowej Jadwigi, które pojawiły się na popularnym serwisie aukcyjnym. Wykorzystano na nich grafię autorstwa Andrzeja Heidricha, który był projektantem wszystkim polskich banknotów obiegowych.

Sprzedający zapewnia jednak, że banknot to "replika wykonana z PCV i pokryta folią w kolorze złota", która ma wyłącznie wartość kolekcjonerską i dekoracyjną. Tłumaczy również, że banknoty korzystają z projektu z 1994 r.

W przesłanym do mediów komunikacie NBP tłumaczy, że projekt banknotu o nominale 500 zł z wizerunkiem królowej Jadwigi nie powstał na jego zamówienie. „Projekt banknotu 500 zł z wizerunkiem świętej Jadwigi pojawiający się w domenie publicznej nie został wykonany na zlecenie NBP i w związku z tym NBP nie posiada do niego praw. Według naszej wiedzy Pan Heidrich wykonał ten projekt w ramach własnej aktywności twórczej” – powiedziała cytowana w komunikacie Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Czytaj więcej

Monety z bielikiem na 100-lecie odzyskania niepodległości

Jak dodała, „NBP posiada pełne prawa autorskie do wprowadzonego do obiegu banknotu 500 zł z Janem III Sobieskim. Dysponujemy także prawami autorskimi do innych projektów banknotów wykonanych na zlecenie NBP”.

Bank centralny podkreśla także w komunikacie, że „kwestia emisji banknotu 1000 zł, a także roku jego emisji, nie została jeszcze w żaden sposób zdecydowana. Tym bardziej nikt nie rozważał, jak miałby wyglądać projekt takiego banknotu i kto miałby być jego autorem”. Andrzej Heidrich zmarł w 2019 r.

Czytaj więcej

Więcej pięćsetek w obiegu, ale z ich wypłatą nie jest różowo
Autopromocja
Panel dyskusyjny "Ach te magazyny"

Silniki boomu pracują pełną parą - rynek będzie rósł z uwagi na dalszy rozwój logistyki i e-commerce

OGLĄDAJ RELACJĘ