Jan Zielonka

Jan Zielonka

Polsko-brytyjski prawnik i politolog, profesor europeistyki na uniwersytetach w Wenecji i Warszawie. Stały felietonista „Rzeczpospolitej”. Przez lata związany z Uniwersytetem Oksfordzkim, gdzie wykładał na St Antony’s College oraz był dyrektorem Centrum Studiów Europejskich. Znany na świecie myśliciel liberalny. Autor politologicznej koncepcji Europy jako imperium. Autor książek, w tym „Europa jako imperium” (2007), „Koniec Unii Europejskiej?” (2014), „Kontrrewolucja. Liberalna Europa w odwrocie” (2018), „Stracona przyszłość i jak ją odzyskać” (2023).

Jan Zielonka: Wybory samorządowe to stracona szansa. Czas na reformę ustrojową

Niestety dyskurs wyborczy został zdominowany przez walkę partii politycznych o przywództwo w państwie. Sprawy lokalne sprowadzono do kwestii metra czy żłobka. Nic dziwnego, że frekwencja wyborcza była marna.

Jan Zielonka: Wojna w Ukrainie. Zróbmy rachunek sumienia

Walka Ukrainy z rosyjskim najeźdźcą wkroczyła w trudną fazę. Rosjanie robią postępy na froncie. Zachodni sojusznicy nie nadążają z pomocą, a czasem Ukrainie szkodzą. Ofiary w ludziach wciąż rosną.

Jan Zielonka: Interes narodowy? Fałszywy patriotyzm prowadzi do zguby

Zamiast wygłaszać dumne, lecz puste deklaracje o narodowym interesie Polaków, należy w państwie i Europie poważnie rozmawiać o tym, jak rozwiązać konkretne problemy. Tyczy się to również ostatnich wypowiedzi Donalda Tuska.

Czy Europa stworzy wspólną armię? I czy może ona zastąpić NATO?

Stworzenie europejskiej armii wymaga zmiany zasad, na jakich funkcjonuje UE. Trzeba też powstrzymać falę nacjonalizmu, która zalewa Europę. Bez tego europejska armia pozostanie mrzonką, bo żołnierze potrzebują zjednoczonego przywództwa, jasno określonych wspólnych celów i wzajemnego zaufania.

Jan Zielonka: Optymizm w polityce czyni cuda

Czy możesz sobie wyobrazić polityka z ambitnym programem, któremu brak optymizmu? Pesymiści wszędzie węszą spisek, nie wierzą w lepszy świat i straszą ukrytym wrogiem.

Jan Zielonka: Chaos nie jest problemem populistów, tylko dla demokratów

Populistycznego rozumienia prawa i sprawiedliwości nie należy akceptować. A jednak obecny chaos wynikający z odmowy współpracy PiS-u z nowym rządem jest problemem dla demokratów, a nie dla populistów, którzy chaosem się żywią.

Jan Zielonka: Uwikłani w wewnętrzne konflikty, bagatelizujemy zewnętrzne zagrożenia

Największe emocje wzbudzają w nas krajowe spory i jesteśmy coraz mniej wrażliwi na to, co się dzieje na zewnątrz. A niestety dzieją się rzeczy straszne. Siedzimy na beczce prochu – przestańmy się w końcu bawić zapałkami.

Jan Zielonka: Czy przez postępowanie PiS-u grozi nam dwuwładza?

W obecnej sytuacji politycznej powstają chaos i paraliż, które muszą doprowadzić do siłowego spięcia. Wkraczamy w system, w którym niemożliwie staje się znalezienie kompromisu

Jan Zielonka: Jak uzdrowić demokrację?

Historia pokazuje, że demokrację można stopniowo ulepszać, niekoniecznie za pomocą partii. Marzy mi się Senat bez zawodowych polityków.

Jan Zielonka: Henry Kissinger - wspomnienia osobiste

Kissinger łączył ogromną wiedzę i doświadczenie z niezwykłym czarem osobistym, poczuciem humoru i intelektualnym dystansem. Był jednak dość kontrowersyjną postacią.