dr Michał Bieniak

dr Michał Bieniak

adwokat

Michał Bieniak: Co ma sędzia Szmydt do reformy wymiaru sprawiedliwości

Ucieczka sędziego Szmydta na Białoruś wywołała wzajemne przekrzykiwania się polityków – kto sędziego nominował, a kto go awansował? Kto go bardziej hołubił, a kto mniej? Innymi słowy, kto – jak się zwykło to ostatnio kolokwialnie określać – jest „ruską onucą”.

Michał Bieniak: Komisja kodyfikacyjna – ale jaka?

Dzisiejsze polityczne przepychanki to dziecięce igraszki w porównaniu z tym, z czym mieliśmy do czynienia przed drugą wojną światową. Tak o Komisji Kodyfikacyjnej pisze Michał Bieniak.

Najlepiej mówmy jednym głosem

Polityk słucha tylko mocnego. Zaangażowanie w bieżące potyczki polityczne nigdy nie będzie adwokaturze służyć, podobnie jak zaangażowanie w kwestie światopoglądowo niejednoznaczne, jak przepisy aborcyjne lub przyjmowanie tzw. uchodźców.

Wymiar sprawiedliwości, spółka akcyjna

Możemy znosić sądy i możemy je tworzyć, wymyślać nowe normy proceduralne, formy pomocy prawnej dla najuboższych, ale niczego to nie da, jeżeli nie pozbędziemy się myślenia magicznego o wymiarze sprawiedliwości.

Trudna kariera młodych prawników

Gościem programu Tomasza Pietrygi #RZECZoPRAWIE był dr Michał Bieniak, Naczelna Rada Adwokacka.

Michał Bieniak: Polityka w adwokaturze

Chciałbym, abyśmy w retoryce wyborczej nie kierowali się tylko do jednej grupy, nawet jeżeli nasze pomysły rozwiązania określonych problemów dotyczą wyłącznie jednej grupy adwokatów - Michał Bieniak polemizuje z Katarzyną Gajowniczek-Pruszyńską

Adwokatura jest jedna

Kolejni autorzy z adwokackiego grona tworzą kolejne linie podziału. Były już podziały na bogatych i biednych, młodych i starych, a teraz na adwokatów i adwokatki – polemizuje prawnik Michał Bieniak.

Adwokat o wycieku akt z afery podsłuchowej

Od jakiegoś czasu żyjemy ujawnieniem materiałów jednego z najbardziej medialnych śledztw w ostatnich latach. Słyszymy głosy oburzenia, w ruch poszły młyny najsprawniejszych służb i prokuratur. Mnie natomiast cała historia przypomniała twórczość George'a Orwella.