fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Prokuratura : Sędzia Tuleya to nie prezes, nie może reprezentować sądu

Wymiar sprawiedliwości
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
To sędzia Igor Tuleya, a nie sąd jako instytucja złożył zawiadomienie w sprawie możliwych fałszywych zeznań pięciorga świadków w procesie kardiochirurga dr. Mirosława G. – uznała Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga
I odmówiła sądowi przekazania swojej decyzji dotyczącej wszczęcia postępowania w tej sprawie.
Dziś śledczy odpowiedzieli oficjalnie na pismo prezes sądu Warszawa-Mokotów, która wystąpiła do nich o decyzję w sprawie odmowy  postępowania. Pani prezes tłumaczyła, że sąd jako instytucji publicznej ma prawo ją poznać i do zaskarżyć. Prokuratura tymczasem jest innego zdania. Odmówiła wysłania swojej decyzji.
– Do reprezentowani sądu upoważniony jest jego prezes. Ale to sędzia Igor Tuleya podpisał zawiadomienie, a on takich kompetencji nie posiadał . Z jego zawiadomienia nie wynikało by je posiadał  – mówi prok. Renata Mazur, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.
Spór na linii prokuratura sąd toczy się od kilku tygodni po tym jak śledczy odmówili wszczęcia śledztwa z zawiadomienia Igora Tulei,  bo nie doszukali się umyślności w działaniach świadków, a ten czyn ten można popełnić tylko umyślnie. Chodziło m.in. o słowa jednej z przesłuchiwanych kobiet, że na łapówkę dla lekarza rodzina musiała zaciągnąć kredyt w banku. Tymczasem sąd ściągnął dokumentację bankową, z której wynika, że kredyt był brany kilka miesięcy po rzekomym wręczeniu łapówki kardiochirurgowi. Za fałszywe zeznania świadkowi grozi do trzech lat pozbawienia wolności.
Po decyzji prokuratury sędzia Igor Tuleya zapowiedział, że rozważy możliwość złożenia zażalenia. Jego zdaniem u pięciorga świadków była ewidentna zła wola i umyślność. Sędzia podkreślał, że autorem zawiadomienia był sąd. Zdanie prokuratury jest inne.
Co dalej z tą sprawą? – Dla nas jest ona już zakończona. Sam sędzia Tuleya może próbować zaskarżyć naszą decyzję, ale według naszej oceny jest ona prawomocna – mówi prok. Mazur.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA