fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Wskaźnik Pengab w grudniu spadł do 17,3 pkt.

Fotorzepa, Robert Gardziński
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w grudniu 2012 roku w stosunku do ostatniego listopadowego pomiaru do 17,3 pkt. z 18,1 pkt. - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska
"Jest to kontynuacja trendu spadkowego, którą obserwujemy już od dobrych kilkunastu miesięcy" - ocenił odczyt wskaźnika Marcin Idzik z TNS Polska.
Dodał, że poprawę sytuacji ekonomicznej odnotowano w co czwartej placówce bankowej. W stosunku do listopada przewidywania w tym zakresie nie uległy jednak większym zmianom.
Idzik poinformował też, że wskaźnik prognoz spadł w grudniu br. o 4,3 pkt. do 15 pkt., natomiast wskaźnik ocen wzrósł o 2,7 pkt. do 17 pkt. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) spadł w grudniu o 2 pkt., do 14,3 pkt.
Z badania Pentora wynika, że depozyty złotowe rosły w 41 proc. placówek bankowych, a spadały w 15 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 44 proc. placówek, a spadały w 15 proc.
Kredyty złotowe rosły w 53 proc. placówek, malały w 18 proc., a w pozostałych nie zmieniły się. Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 46 proc. placówek, a spadku oczekuje 18 proc.
"Prognozy w zakresie kredytów, niezależnie czy dla osób indywidualnych czy dla przedsiębiorców, na kolejne miesiące są pesymistyczne" - powiedział Idzik.
Z badania wynika też, że kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 37 proc. placówek, a spadły w 18 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 28 proc. placówek, spadku 27 proc., a pozostałe nie przewidują zmian.
Idzik stwierdził ponadto, że ponad połowa badanych bankowców uważa, że sytuacja w bankowości w 2013 r. będzie gorsza niż obecnie, co czwarty respondent nie oczekuje zmian, a poprawę przewiduje 12 proc. badanych.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA