fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Giganci skupują swoje akcje

IBM planuje w ciągu pięciu lat, do 2015 r., skupić swoje papiery za 50 mld dol.
AFP
Dysponujące rekordową ilością gotówki największe spółki z USA zainwestowały w tym roku setki miliardów dolarów – jednak nie w nowe fabryki, ale we własne akcje
Amerykańskie firmy skupiły swoje akcje za 274 mld dol. więcej, niż ich wyemitowały w tym roku, twierdzi Ed Yardeni, prezes firmy doradczej Yardeni Research.
A wszystko wskazuje na to, że to nie koniec. Firmy chcą, by ich gotówka pracowała, ale nie widzą ekonomicznego uzasadnienia do wykorzystywania jej w celu rozszerzenia działalności lub tworzenia nowych miejsc pracy.

Miliardy dla inwestorów

W ubiegłym tygodniu General Electric podał, że w ciągu najbliższych trzech lat planuje skupić akcje za 10 mld dol. Konkurencyjny koncern przemysłowy United Technologies wyda w przyszłym roku na ten cel aż miliard dolarów, a Boeing dwa razy tyle.  Kiedy szefowie firm przyjeżdżają do Waszyngtonu, domagają się redukcji deficytu i reformy podatków korporacyjnych, która miałaby pobudzić inwestycje. Jednak gdy wracają do swoich siedzib, szybko zabierają się za oddawanie pieniędzy inwestorom.
– Najważniejsze są inwestycje w istniejący biznes – mówi Mike Jackson, prezes AutoNation, największej w USA sieci salonów samochodowych. – Można jednak zwiększyć wartość firmy, skupując akcje rozproszone po rynku.
W ubiegłym roku AutoNation wydał prawie 750 mln dol. na skup własnych akcji. Dzięki temu z rynku zostało wycofanych 23 mln papierów, co ograniczyło ich liczbę pozostającą w wolnym obrocie do 15 proc.
Taka decyzja bywa kosztowna, ale zwiększa również zysk na akcję spółki, czyli wskaźnik uważnie obserwowany przez inwestorów.  Zysk netto AutoNation w okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 września wzrósł o 10 proc., do 233,2 mln dol., podczas gdy zysk na akcję podskoczył o 30 proc., do 1,84 mld dol.
Mike Jackson zapewnia, że odkup akcji nie odbywa się kosztem inwestycji. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wydatki kapitałowe firmy zwiększyły się o 8 proc., do 123 mln dol., a na początku tego miesiąca firma przejęła sześć sieci dilerskich w stanie Teksas, których łączne przychody są na poziomie 575 mln dol.
Firma skupiła tyle swoich akcji, ponieważ uważa, że rynek zbyt pesymistycznie zapatruje się na perspektywy sprzedaży samochodów w USA, wskazał Jackson. – Uważamy, że nasze akcje są niedoszacowane, więc skupujemy je agresywnie i ta strategia się sprawdza – dodał.

Wielki program skupu w IBM

Innym radykalnym przykładem tego trendu jest Safeway. Druga pod względem wielkości sieć supermarketów w Stanach Zjednoczonych wydała w tym roku, do 8 września, 2 mld dol. na odkup akcji, redukując swoją bazę kapitałową o 29 proc.
Sfinansowała ten program po części z wynoszącego 700 mln dol. kredytu zaciągniętego w ubiegłym roku.
Ta decyzja miała znaczący wpływ na zysk spółki na akcję w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku, który podskoczył o 65 proc., podczas gdy zysk netto w analogicznym okresie wzrósł jedynie o 17 proc.
– Wciąż przeznaczamy środki na wydatki kapitałowe i inwestujemy w naszych pracowników wraz ze wzrostem sprzedaży – mówi rzeczniczka Safeway.
International Business Machines ma jeden z największych programów odkupu akcji. Firma planuje w ciągu pięciu lat, do 2015 r., skupić swoje papiery za 50 mld dol. W ubiegłym roku koncern zredukował liczbę swoich akcji  pozostających w wolnym obrocie o 4,9 proc.
Firma planuje również we wspomnianym pięcioletnim okresie wypłacić 20 mld dol. dywidendy.
Jednocześnie IBM dokonuje serii drobnych przejęć, by umocnić się na rynku oprogramowania, i zwiększa nakłady na prace badawczo-rozwojowe.
– Wzrost organiczny jest absolutnie bezcenny – zaznacza Jim Russell, starszy analityk giełdowy w U.S. Bank Wealth Management.
– Nie można go nie doceniać, w sytuacji gdy wzrost gospodarczy jest rachityczny, a sytuacja polityczna w Waszyngtonie niepewna – dodaje.
śródtytuły pochodzą od redakcji
—Kate Linebaugh, tłum. tk
(C) 2012 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone Aby zaprenumerować „The Wall Street Journal": www.wsjeuropesubs.com
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA