fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Angielka Elizabeth Price laureatką Turner Prize

Angielka Elizabeth Price laureatką Turner Prize
YouTube
Angielka Elizabeth Price laureatką najbardziej prestiżowej nagrody artystycznej – pisze Jacek Tomczuk
"To najbardziej ekscytujące 20 minut jakie kiedykolwiek spędziłem w galerii. Wizualne tour-de-force" - pisał krytyk "The Daily Telegraph"  o pracy laureatki.
"Price łączy muzykę, archiwalne materiały i ostry montaż. Stojąc przed ekranem ma się wrażenie że obrazy uderzają po twarzy" - wtóruje Adrian Searle z "The Guardian". Jury nagrodziło film wideo o pożarze w Manchesterze w 1979 roku, w którym zginęło 10 osób. "The Woolworths Choir of 1979" składa się z trzech części: ujęć architektury kościelnej, fragmentów występów żeńskich grup muzycznych z lat 60. i relacji telewizyjnych o pożarze, który doprowadził na Wyspach do zmiany przepisów przeciwpożarowych. - Price łącząc muzykę, tekst i niezwiązane ze sobą obrazy, chciała udowodnić, że każdą informację, i suchą, i makabryczną można przedstawić w tak oszałamiający sposób, że oczarowuje widza, nie można się od niej oderwać ? komentuje Reuters.
Krytycy wysoko ocenili poziom tegorocznej edycji. Wśród faworytów wymieniany był 44- letni rysownik Paul Noble, od 16 lat zajmujący się rysunkową rekonstrukcją fikcyjnego miasta. Równie pieczołowitym dziełem była filmowa instalacja 34- letniego Luke'a Fowlera, który zgłębia życie psychiatry R. D. Lainga.
46-letnia Elizabeth Price była najmniej znana wśród artystów nominowanych w tym roku do nagrody Turnera. Dorastała w pod londyńskim Luton, była członkinią rockowych grup Talulah Gosh i The Carousel. Wykształcona w państwowej The Ruskin School of Drawing and Fine Ar,, apeluje do rządu. ? Moja kariera byłaby niemożliwa bez wsparcia państwa dla edukacji artystycznej. To frustrujące, że dziewczynka uczęszczająca do szkoły gdzieś w Luton być może nie będzie miała szans, by zostać artystką ? powiedziała Price.
Ustanowiona w 1984 roku nagroda jest najważniejszym wyróżnieniem na brytyjskim rynku sztuki współczesnej przyznawanym artystom do 50 roku życia, mieszkającym na Wyspach. Czwórka nominowanych artystów prezentuje swe prace w Tate Modern.
Zwycięzca otrzymuje 25 tysięcy funtów. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. duet Gilbert & George, Damien Hirst, Jeremy Deller, a także Steve McQueen (dziś bardziej znany jako filmowy reżyser "Głodu", "Wstydu"). W 2008 roku do nagrody nominowana była polska artystka Goshka Macuga.
jt, reuters
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA