fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Różnice w dostępie do leczenia nie zawsze są złe

Krzysztof Kuszewski, ekspert z Państwowego Zakładu Higieny
Rz: Czy spodziewał się pan tak ostrej krytyki ustaw zdrowotnych? Organizacje medyczne są nawet przeciw instytucji rzecznika praw pacjenta, która ma wspomóc chorego.
Krzysztof Kuszewski: Akurat stworzeniu tej instytucji też jestem przeciwny. To będzie tylko narzędzie do kolejnych ataków na środowisko medyczne.
Pana zdaniem to dobry system, w którym korporacja lekarska ocenia, czy lekarz – także należący do korporacji – zawinił wobec pacjenta?
Oprócz upominania się o swoje prawa w korporacji pacjent może się zwrócić do rzecznika praw ubezpieczonego przy NFZ, do Ministerstwa Zdrowia, do sądu... Jedyna korzyść to uniknięcie światowej tendencji, by w imieniu pacjentów występowali prawnicy. Może taki rzecznik będzie pośrednikiem między pacjentem a lekarzem, gdy dojdzie do konfliktu. Może...
A inne ustawy? Wobec tej o dodatkowych ubezpieczeniach padają zarzuty, że doprowadzi do nierównego traktowania chorych...
Ktoś, kto płaci za ubezpieczenie, robi to właśnie po to, by w szpitalu mieć np. lepsze warunki. W Niemczech w ramach ubezpieczenia dodatkowego można poprosić, by operował nas ordynator. Dlaczego u nas ma tak nie być?
A czy przeskakiwanie kolejki do leczenia powinno być możliwe w ramach ubezpieczenia dodatkowego?
Zależy do jakiego leczenia. Przy ratowaniu życia i ciężkich chorobach nie powinno być różnic w dostępie. W innych sprawach bym ich nie wykluczał. Dzięki temu, że kilka osób, które na to stać, przeskoczy kolejkę, zmniejszy się liczba pacjentów przyjmowanych w normalnym trybie. Już teraz ci ludzie dopłacają: jeśli muszą długo czekać, robią prywatnie badania.
Teraz będą mogli zapłacić za szybszą wizytę także w szpitalu publicznym. Co to zmieni?
Mogą spaść ceny prywatnych badań. System publiczny otrzyma wsparcie, ale raczej nie większe niż kilka miliardów złotych. —
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA