fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obyczaje

Nie chcą gondoli nad morzem

Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Mieszkańcy Niechorza protestują przeciwko budowie kolejki gondolowej. Twierdzą, że oszpeci ona krajobraz miejscowości
„Kolejka wypromuje gminę jako lunapark i przyciągnie imprezowiczów tylko na jeden dzień" - uważają członkowie komitetu protestacyjnego, który zawiązał się w Niechorzu, znanej nadmorskiej miejscowości. Powstał on po naszej publikacji, w której ujawniliśmy plany budowy kolejki gondolowej. Protestujący są przekonani, że gondole zniszczą największe atuty miejscowości, czyli „piękne plaże, wydmy i klif".
- Wysłaliśmy już pisma do wójta i rady gminy, które podpisało ok. 90 osób, w sprawie kolejki przeprowadzamy ankietę wśród turystów - mówi Anna Łabucka-Buttenschoen zkomitetu.
Kolejkę gondolową - pierwszą nad polskim morzem, chce wybudować miejscowy przedsiębiorca Janusz Zalewski. Prowadzi on m.in. ośrodki spa. Gondole mają połączyć jego ośrodek znajdujący się w Pogorzelicy z latarnią morską w Niechorzu. Miałaby ona być długa na ok. 2,5 km. Przedsiębiorca szacuje koszt inwestycji na 30-35 mln zł. - Widziałem taką kolejkę w Lizbonie. Powstała specjalnie na Targi Expo, ale już nawet po tej imprezie cieszyła się dużym zainteresowaniem turystów - zapewnia. Jego zdaniem kolejka gondolowa stanie się atrakcją turystyczną miejscowości, ponadto rozładuje korki na ulicach. - To sposób na wydłużenie sezonu turystycznego. Ludzie przyjeżdżają tam, gdzie coś się dzieje, a na polskim wybrzeżu pogoda nam nie sprzyja - przekonuje. Budowa ruszy najwcześniej za dwa lata.
Rada gminy podjęła już uchwałę intencyjną w sprawie kolejki. - Jesteśmy gotowi dokonać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego - przyznaje wójt gminy Robert Skraburski. Gmina zobowiązała się wstępnie na udostępnienie gruntów pod inwestycje na 60 lat w zamian za 5-proc. udział w obrotach ze sprzedaży biletów. Wójt jednak zaznacza, że zanim podejmie ostateczne decyzje, musi poznać dokładny plan trasy kolejki. - Moim zdaniem ta inwestycja uatrakcyjni teren - uważa.
O własnej kolejce podniebnej marzą też władze Gniewina na Kaszubach, które stało się sławne, gdy w czasie Euro 2012 znalazł się tam ośrodek pobytowy drużyny hiszpańskiej. Najbardziej zaangażowane prace przy budowie kolejki linowej są we Wrocławiu. Gondole mają łączyć kampus uczelni od strony Wybrzeża Wyspiańskiego z Geocentrum znajdującym się po drugiej stronie Odry, przy ulicy Na Grobli. Pierwsi pasażerowie mają wsiąść do wagoników już za 2 lata.
Sceptycznie do budowy kolejek podchodzi Józef Ratajski z Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki. - Turyści potrzebują dobrych basenów, ścieżek rowerowych, konnych. Chcą aktywnie wypoczywać, a nie jeździć kolejką. Przy braku innych atrakcji koszty utrzymania i eksploatacji będą wyższe od zysków - dodaje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA