fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Bronisław Komorowski: Życie polityczne w Polsce podlega anarchizacji

W Sieci Opinii
O nierównym biciu serca parlamentu na antenie TVP Info mówił prezydent Bronisław Komorowski
Podobnie, jak większość Polaków, patrzyłem na piątkowe wydarzenia z dezaprobatą, niepokojem, obawą. Widzę w tym przejaw anarchizacji życia politycznego w Polsce. (...) Premiera, posła, senatora samej instytucji Sejmu można nie lubić. Trzeba jednak szanować mechanizmy demokratyczne w Polsce. Sejm to jest zawsze serce demokracji. Może źle bić, bić nierówno. Jeśli się obraża, lekceważy, niszczy się autorytet państwa polskiego, to jest skandal.
Prezydent skrytykował blokadę związkowców:
Czym innym jest demonstracja, a czym innym ubezwłasnowolnienie instytucji. Nie ma to nic wspólnego z manifestowaniem swoich poglądów na określoną sprawę. (...) Zabrakło liderom politycznym odwagi w obronie parlamentu jako serca demokracji. Zabrakło solidarności w obliczu zagrożenia autorytetu.
I przestrzegał, aby nie sięgać po wzorce z okresu międzywojennego:
Za chwilę będzie tak, że się wpuści kogoś do parlamentu. Tak już w Polsce było. Jeśli ktoś nie pamięta, niech obejrzy sobie film o śmierci Gabriela Narutowicza. Tam są sceny, gdzie ludzie blokują polski parlament ze względów politycznych. Tam jest brutalizacja dalej posunięta. Jest bicie, różne ekscesy. Jesteśmy na najlepszej drodze do skopiowania tamtych fatalnych mechanizmów.
Komorowski nie odpowiedział wprost, czy podpisze reformę emerytalną:
Zamierzam podjąć decyzję po głębokiej analizie konstytucyjności ustawy. Decyzję podejmę w pełnej świadomości, że nie musi być to decyzja popularna, ale ma sprzyjać rozwojowi Polski w przyszłości. Trzeba się podzielić odpowiedzialnością między pokoleniami Większość krajów Unii Europejskiej musiało zrobić te niepopularne reformy.
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA