fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo autorskie

Prawa autorskie: Uczelnie chcą wdrożyć system wykrywania plagiatów w pracach naukowych

Otwarty dostęp do zasobów naukowych pomoże wykrywać plagiaty
Skuteczna polityka antyplagiatowa była tematem seminarium, które wczoraj zorganizowała Fundacja Fresnela promująca ideę poszanowania praw autorskich i firma Plagiat.pl.
Andrzej Kurkiewicz z Ministerstwa Nauki zapewniał, że ministerstwo z uwagą podchodzi do kwestii ochrony własności intelektualnej.
– Trwają rozmowy w sprawie otwartego dostępu do zasobów naukowych. Pełna przejrzystość dorobku naukowego w skali kraju będzie sprzyjała  wykrywaniu naruszeń. Pracujemy nad systemem monitorowania dorobku pracowników naukowych wraz z bazami danych.
– Do stworzenia idealnego systemu antyplagiatowego potrzebna jest wspólna baza tekstów, skuteczny system informatyczny wykrywający zapożyczenia i uczelniane procedury antyplagiatowe określające zasady oceny oryginalności prac – mówił prezes zarządu Plagiat.pl dr Sebastian Kawczyński.
W trakcie spotkania odbyła się także uroczystość wręczenia certyfikatów „Uczelnia walcząca z plagiatami" oraz „Wydział walczący z plagiatami". Otrzymało je 17 uczelni i trzy wydziały, które przeszły przeprowadzony przez Plagiat. pl audyt procedur antyplagiatowych i stosują wysokie standardy kontroli jakości prac dyplomowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA