fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Czarny piątek dla państwowych stron

Fotorzepa, Piotr Wittman
Hakerzy z grupy Anonymous zaatakowali kilkanaście stron instytucji państwowych. Swoimi "łupami" - skradzionymi danymi dzielą się na Facebooku. Wszystko w ramach akcji "FuckGovFriday".
W ciągu dwóch godzin, zhakowaniu uległy m.in. strony NFZ, ZUS,  prokuratur w Poznaniu i Białymstoku, sądu rejonowego w Bydgoszczy, oraz kilku oddziałów Politechniki Gdańskiej. Przy wejściu na strony instytucji pokazuje się komunikat z cytatem z Thomasa Jeffersona "Ci którzy rezygnują z wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich", oraz zostajemy przekierowani na stronę z logo grupy i "przesłaniem":
"#Anonymous
#FuckGovFriday
Kościół niszczy wiarę
Media niszczą informacje
Politycy niszczą wolność
Szkoły niszczą wiedzę
Sądy niszczą sprawiedliwość
Lekarze niszczą zdrowie".
Internauci wykradli także bazy danych instytucji i opublikowali loginy i hasła użytkowników stron na Facebooku.
Akcja to najprawdopodobniej początek protestów i kontynuacja ich działań w sprawie ACTA. Nie do końca wiadomy jest jednak obiekt protestów. Jednym - choć jak zastrzegają nie jedynym - celem jest  kontrowersyjny projekt inteligentnego monitoringu miejskiego INDECT, o którym "Rz" pisała w środę. Hakerzy dokonali  włamania na stronę samego projektu oraz strony Politechniki Gdańskiej, biorącej udział w przedsięwzięciu. Zapytany o pozostałe powody i cele akcji jeden z uczestników operacji odpowiedział, że robią to "for teh lulz" - co można przetłumaczyć "dla śmiechu".
Potwierdza to różnorodność zaatakowanych stron. Poza witrynami sądów i prokuratur, ofiarą ataków padły takie instytucje jak Częstochowski Portal Ekonomii Społecznej, warszawska Izby Notarialnej czy urząd miasta Ustrzyki.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA