VAT

Dostawa stali na remont statku z 23 proc. VAT

www.sxc.hu
Sprzedaż stali z przeznaczeniem na remont statku do połowów ryb nie jest dostawą części, a zatem nie może zostać opodatkowana zerową stawką VAT
Potwierdza to Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 28 listopada 2011 (ITPP2/443-1270/11/RS).
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, dostawa części do niektórych środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich, a także dostawa wyposażenia tych środków jest opodatkowana zerową stawką podatku. Zastosowanie preferencyjnego opodatkowania jest możliwe pod warunkiem spełnienia łącznie dwóch przesłanek. Po pierwsze, przedmiotem dostawy muszą być części lub wyposażenie, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.
Po drugie, części lub wyposażenie muszą dotyczyć środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich, enumeratywnie wymienionych w ust. 1 pkt 1 omawianego przepisu. Jak wynika z wyjaśnień organów podatkowych, m.in. interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 12 maja 2011 r. (IPPP3/443-277/11-2/LK) opodatkowanie omawianych transakcji zerową stawką nie wymaga od dostawcy spełnienia żadnych dodatkowych warunków, np. posiadania dokumentów, z których wynikałoby, że towary będące przedmiotem dostawy zostały wywiezione z Polski. Czy preferencyjną stawkę opodatkowania można zastosować także do sprzedaży stali mającej służyć do remontu pełnomorskiego statku rybackiego? Z takim pytaniem wystąpił podatnik, który prowadzi działalność polegającą na sprzedaży stali na rzecz odbiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz osób indywidualnych. Wnioskodawca otrzymał zlecenie na dostawę stali, która miała zostać przeznaczona na remont i modernizację pełnomorskiej jednostki połowowej, m.in. usunięcie starych nadburć, starej sterówki, wymianę dziobówki i poszerzenie jednostki. Armator uznał, że dostawa powinna zostać opodatkowana według preferencyjnej stawki. Wnioskodawca nie zgodził się z tą opinią i wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji. Stanął w nim na stanowisku, że w tym przypadku sprzedaż stali jest dostawą materiałów, a nie części, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. W konsekwencji uniemożliwia zastosowanie zerowej stawki VAT. Sprawia to, że transakcja powinna być obciążona 23-proc. podatkiem. Izba Skarbowa w Bydgoszczy zgodziła się z wnioskodawcą. W uzasadnieniu wskazała, że ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „części” ani w ustawie o VAT, ani w przepisach wykonawczych. W konsekwencji, powołując się na definicję słownikową, zgodnie z którą słowo „część” oznacza „samodzielny przedmiot mogący (wraz z innymi) wejść w skład większej całości”, uznał, że dostawa stali będącej materiałem wykorzystywanym do remontu i modernizacji jednostek pływających nie stanowi dostawy części do tych jednostek. Wobec tego nie jest objęta obniżoną stawką opodatkowania.   - Przemysław Bogusz, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego TuboTax
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL