fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sądy wojskowe: Będzie mniej sędziów wojskowych

Likwidacja trzech sądów garnizonowych wymaga redukcji obsady wojskowej Temidy
Ministrowie sprawiedliwości i obrony narodowej chcą zmniejszyć liczbę sędziów wojskowych. Projekt stosownego rozporządzenia jest już gotowy.
Etatowe cięcia zaczną obowiązywać 9 stycznia 2012 r. Tego bowiem dnia wejdzie w życie znowelizowane w sierpniu prawo o ustroju sądów wojskowych.
W noweli zmniejszono o 25 liczbę sędziów wojskowych w sądach garnizonowych. Po redukcji pozostanie ich do orzekania 38.
Z kolei ustalona przez obu ministrów liczba wojskowych sędziów okręgowych wynosi 20 i uwzględnia dwa stanowiska dla sędziów, którzy jeszcze dziś zajmują stanowiska w Departamencie Sądów Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości (ten także zostaje zlikwidowany).
Powód to likwidacja trzech sądów wojskowych – w Zielonej Górze, Krakowie i Bydgoszczy. Ma ją uzasadniać mniejsza liczba spraw, które od lat do nich wpływały.
Pomysł likwidacji sądów garnizonowych budził wiele zastrzeżeń Krajowej Rady Sądownictwa. W podjętej w wyniku opiniowania uchwale rada przekonywała, że ucierpią na tym obywatele, ponieważ ich dostęp do sądu będzie utrudniony.
W razie likwidacji sądu wojskowego jego sędzia może przejść do powszechnego. Z chwilą powołania na urząd w sądzie cywilnym sędzia mundurowy zostaje zwolniony z zawodowej służby wojskowej – tak stanowi nowela ustawy o ustroju sądów wojskowych.
Etap legislacyjny - konsultacje społeczne
Zobacz także:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA