fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Ocena zdolności do służby z VAT

Szpital wykonujący badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne dla wojskowych komisji lekarskich powinien opodatkować usługi 23-proc. VAT
Fotorzepa, Dorota Awiorko Dor Dorota Awiorko
Badania lekarskie, w tym opinia o konieczności udzielenia urlopu zdrowotnego żołnierzom, nie są objęte zwolnieniem z podatku
Z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wynika, że szpital wykonujący badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne dla wojskowych komisji lekarskich powinien opodatkować usługi 23-proc. VAT.
Szpital zapytał o możliwość zwolnienia z podatku poszczególnych usług, dzieląc je na dwie kategorie. Pierwsza  zawierała czynności  uznane przez pytającego za profilaktykę i ochronę zdrowia, takie jak orzecznictwo o zdolności do służby wojskowej, w tym do służby w poszczególnych rodzajach sił zbrojnych, i potrzeby udzielenia urlopu zdrowotnego.
W ramach profilaktycznej opieki medycznej nie jest diagnozowana żadna choroba  ani wykonywana czynność terapeutyczna sensu stricte. Głównym jej elementem jest obserwacja i badanie pacjenta właśnie w celu uniknięcia konieczności przyszłego diagnozowania i leczenia ewentualnych chorych – wyjaśnił szpital. Jako czynności diagnozy i związane z leczeniem  usługi te są zwolnione z podatku na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 177, poz. 1054).
W drugiej kategorii mieściło się m.in ocena inwalidztwa, uszczerbku na zdrowiu i śmierci oraz ich związek ze służbą. Usługi te były wykonywane dla potrzeb orzecznictwa warunkującego prawo do świadczeń emerytalnych, rentowych i odszkodowawczych. Miały umożliwić osobie trzeciej podjęcie decyzji pociągającej za sobą prawne konsekwencje dla żołnierza lub innych osób. W tym przypadku szpital uznał, że powinien naliczyć 23 proc. VAT.
Organ nie miał zastrzeżeń do opinii o konieczności obciążenia usług VAT. Odnośnie do zwolnienia nie zgodził się ze szpitalem.  Głównym celem badań jest wprawdzie ocena zdrowia, jednak ocena ta nie służy profilaktyce ani leczeniu – wytłumaczył organ. Ocena stanu zdrowia wymagana jest przez odpowiednie przepisy. Dlatego efektem usługi świadczonej przez wnioskodawcę jest dostarczenie osobie trzeciej elementu koniecznego do podjęcia decyzji pociągającej za sobą prawne konsekwencje dla osoby badanej. Taka usługa medyczna nie ma zasadniczo na celu ochrony zdrowia,  nie może więc być objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.
Z tych powodów izba skarbowa uznała, że wszystkie usługi opisane przez szpital powinny być opodatkowane.
numer interpretacji ILPP2/443-1122/11-4/AD
Czytaj także w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA