fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

PIT: Podatek od wydatków albo od wartości majątku

Nie można wymierzyć PIT od przychodów z nieujawnionych źródeł dwukrotnie, jednocześnie szacując je na podstawie wydatków oraz wartości zgromadzonego majątku
"Jeżeli do konkretnego składnika mienia można przyporządkować konkretny wydatek, to przy wyliczeniu wielkości przychodów ze źródeł nieujawnionych uwzględnia się tylko ten wydatek" – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (sygnatura akt I SA/Bk 337/11).
Gdy dany składnik mienia nie znajduje odzwierciedlenia w konkretnym wydatku i nie został nabyty nieodpłatnie, podczas wyliczania przychodów uwzględnić trzeba jego wartość. "W ten sposób nie dochodzi do zdublowania podstawy opodatkowania w przychodach ze źródeł nieujawnionych, raz jako wydatku, drugi raz jako wartości zgromadzonego przez podatnika mienia" – wyjaśnił WSA.
Po bezskutecznej próbie podważenia decyzji na drodze administracyjnej pełnomocnik jednego z małżonków podnosił przed sądem, że organ, wymierzając daninę za 2005 r., nie ustalił wartości majątku posiadanego przez jego mocodawcę na początku tego roku. Zdaniem podatnika fiskus błędnie zinterpretował przytoczony przepis, twierdząc, że wydatki w jego rozumieniu obejmują również koszty nabycia mienia, które zostało przed końcem roku zbyte. Wskutek tego ustalił wartość nie zgromadzonego, ale nabytego mienia.
WSA zgodził się w sprawie niektórych błędów w metodzie ustalania przychodów. Zasadny okazał się zarzut błędnego rozliczenia przez organy skarbowe wydatku na zakup jednej z maszyn.
Na fakturze strony umowy wykazały, że nabywca zapłaci przelewem w ciągu 14 dni. W rzeczywistości – jak twierdził podatnik i jego kontrahent – płatność była gotówkowa i rozliczona na raty. Według wyjaśnień część rat była uregulowana w 2006 r., czego organ nie potrafił podważyć na podstawie wyciągów z kont bankowych. W związku z tym ustalił zryczałtowany sankcyjny podatek za 2005 r. w wysokości wyższej, niż powinien. Nabycie maszyny w 2005 r. łączyło się jedynie z tą częścią zapłaty za nią, jaką podatnik faktycznie uiścił w tym roku.
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA