fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

MOP-em w Iran?

Rzeczpospolita
Amerykańskie lotnictwo otrzymuje dostawy bomb MOP. Trzynastotonowe ładunki są przeznaczone do burzenia podziemnych budowli. Władze zapewniają, że to nie "bomby na Iran"
Ogromne bomby Massive Ordnance Predator ważą po 13,6 tony, w tym tylko 2,4 tony ładunku wybuchowego. Reszta to bardzo ciężka obudowa, która pozwala bombie nabrać w czasie lotu ogromnej energii kinetycznej. Według konstruktorów MOP jest wstanie zniszczyć do 61 metrów zwykłego zbrojonego betonu, 40 metrów litej skały lub 8 metrów specjalnego, najtwardszego wzmocnionego betonu.
Ładunki są przenoszone przez "niewidzialne" bombowce strategiczne B-2 Spirit. Po wyrzuceniu są precyzyjnie kierowane przez system GPS. Zostały zaprojektowane przez Boeinga na zlecenie wojska po inwazjach na Afganistan i Irak. Wtedy okazało się, że dotychczas używane dwuipółtonowe bomby penetrujące nie zdały egzaminu. Wojsko rozważało zastąpienie ich bardzo małymi ładunkami jądrowymi, ale ostatecznie stanęło na MOP-ach
Rzecznik US Air Force poinformował o zamówieniu 16 takich bomb, na łączną sumę 60 milionów dolarów. Pierwszy egzemplarz trafił do bazy lotniczej we wrześniu, ale do teraz trzymano to w tajemnicy. Wojsko zapewnia, że ładunki nie są "przeznaczone dla Iranu".
Rzecznik Pentagonu oficjalnie zaprzecza, by dostarczenie MOP-ów wojsku miało związek z informacjami MAEA o tajnym programie budowy broni jądrowej w Iranie, którego elementem są podziemne bunkry.
Źródło: www.tvn24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA