fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Popyt na biura w Warszawie

Biurowiec Rondo 1 – tego budynku dotyczyła najbardziej znacząca w tym roku umowa renegocjacji warunków najmu
Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Największą popularnością wśród najemców cieszą się biznesparki poza centrum Warszawy, głównie na Mokotowie oraz w rejonie Al. Jerozolimskich
– Ponad połowa wynajętej powierzchni w Warszawie pochodzi z biurowców w tych lokalizacjach. Zainteresowanie parkami biznesowymi jest duże, bo oznacza możliwość ograniczania kosztów najmu – wyjaśnia Ewelina Szymkowska, ekspert z działu wycen i doradztwa Cushman & Wakefield. – Ten trend utrzyma się na rynku również w najbliższym czasie.

Chętni na droższe

Także właściciele najdroższych i najbardziej prestiżowych biur (np. Rondo 1, Metropolitan) nie mają kłopotów z brakiem najemców. – Jeśli nawet zwalnia się w nich powierzchnia, chętni szybko się znajdują. Oferta maleje nawet w budynkach, w których od lat mają puste biura. Na przykład w budynku Skylight, obok Złotych Tarasów, z 19,5 tys. mkw. całkowitej powierzchni najmu, wolne pozostało jedynie około 3,9 tys. mkw., a zainteresowanie biurami nadal jest spore – zapewniają analitycy Jones Lang LaSalle.
Najwięcej pustostanów znajduje się w budynkach oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, których komercjalizacja nie została jeszcze zakończona. – Z miesiąca na miesiąc sytuacja ulega jednak zmianie i w najbliższym czasie powierzchnie te zostaną wchłonięte przez rynek – zaznacza Ewelina Szymkowska.
Jak podaje Katarzyna Pearce, konsultant w Jones Lang LaSalle, największą nową transakcją zawartą w tym roku była umowa przednajmu spółki z sektora paliwowego – na 9,1 tys. mkw. w powstającym budynku Senator.
– Najbardziej znacząca umowa renegocjacji warunków najmu dotyczyła budynku Rondo 1, gdzie firma Ernest & Young wynajmuje 11 tys. mkw. Druga ważna umowa dotyczyła Renaissance Plaza, w którym PKT Centertel przedłużyła kontrakt na 8,8 tys. mkw. – wylicza Katarzyna Pearce.

Biorą ponad tysiąc mkw.

Najemcy decydują się najczęściej na biura o pow. ponad 1 tys. mkw. (ok. 73 proc. zawartych transakcji). Sporo, bo ponad 43 proc., firm wynajęło w tym roku biura o pow. ponad 3 tys. mkw. Większe kontrakty podpisywane są jednak w biurowcach poza centrum.
– W pierwszej połowie 2011 r. średnia wielkość umowy najmu biura w centrum Warszawy wyniosła 983 mkw., a poza centrum 1,1 tys. mkw. – wylicza Katarzyna Pearce. Dodaje, że budynki z niższym czynszem, ale wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, przegrywają dziś z biurowcami z wyższymi stawkami najmu, ale jednocześnie niższymi kosztami obsługi powierzchni i budynku.
Rośnie jednocześnie udział umów przednajmu czyli pre-let, które stanowiły 25 proc. wszystkich transakcji zawartych w I półroczu 2011 r.
– Działa to mobilizująco na deweloperów planujących nowe inwestycje – zapewnia Ewelina Szymkowska.
Firmy interesują się jednak przede wszystkim ofertami w biurowcach na zaawansowanym etapie budowy. – Najemcy szukają powierzchni w takich obiektach, jak Mokotowska Square, Equator II (Zenith), Senator, Mokotów Nova czy Platinium Business Park – wylicza Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w firmie CB Richard Ellis.
Ile za biuro w Warszawie
? W budynkach o najwyższym standardzie oraz najlepszej lokalizacji ofertowe stawki najmu wynoszą obecnie 19 – 26,5 euro za mkw. co miesiąc (przy czym w ścisłym Śródmieściu osiągają poziom 24 – 26,5 euro za mkw. miesięcznie),
? Poza centrum miesięczne stawki za najlepsze powierzchnie wynoszą 15 – 15,5 euro za mkw.,
? Różnice między czynszami nominalnymi a efektywnymi są dość znaczne – od 5 do 20 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA